Ilustrační FOTO - Pixabay

Vojtěch: Dosavadní kybernetické útoky byly odraženy

Všechny dosavadní pokusy o kybernetické útoky na nemocnice byly zatím odraženy. Nelze ale vyloučit, že dojde k dalším útokům. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Hrozbu vnímá jako vážnou, zdravotnická zařízení podle něj dělají vše, aby se co nejlépe na možný útok připravila. Ministerstvo je v kontaktu s policií i s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

"Víme, že tady už proběhly určité pokusy, ty byly naštěstí odraženy. Zatím není nějaký zásadní problém v této chvíli, ale riziko tady je skutečně velice výrazné," řekl Vojtěch.

Podle něj se nedá vyloučit, že pokusy o útoky budou v následujících dnech pokračovat. "Hrozba je vážná, my ji nijak nepodceňujeme. Jediné, co můžeme dělat, je připravit se," řekl ministr. Zmínil například intenzivnější zálohování dat, aby nebyly chod nemocnic a zdraví pacientů nijak ohroženy.

Ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěcha úzce spolupracuje s NÚKIB i s kybernetickou sekcí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Informace o tom, co je motivem útoků nebo odkud jsou vedeny, ministr nemá. Podle něj je to věcí policie.

NÚKIB hrozbu kyberútoků hodnotí na úrovni vysoká, tedy hrozba je pravděpodobná až velmi pravděpodobná. Útoky jsou podle NÚKIB nyní v přípravné fázi, hlavně přes takzvané spear-phishingové kampaně. Phishing používají podvodníci k získávání citlivých údajů. Rozesílají e-mailové zprávy, jež často vyzývají adresáta k různým úkonům a zadání dat. Spear-phishing pak cílí na konkrétní adresáty. NÚKIB doporučuje ohroženým zařízením, aby uživatelé počítačových systémů hlásili správci sítě otevření podezřelých příloh e-mailů v posledních dnech. Podle dřívějších vyjádření IT expertů oslovených ČTK může jeden útok vyřadit síť i na několik dnů, což je v současné epidemii koronaviru vážnou hrozbou.

V noci byla například terčem útoku Karlovarská krajská nemocnice (KKN). Dva pokusy o kyberútok ale nemocnice odrazila, nezpůsobily jí žádné škody. S podobnými útoky se správci sítě setkávají často, řekl ČTK mluvčí KKN Vladislav Podracký. "IT zaznamenali první útok v sobotu ve 23:51 RDP terminálového serveru a druhý útok ve 2:15 útok na SSH webových serverů," uvedl Podracký. Podrobněji se správci sítě nemocnice z bezpečnostních důvodů vyjadřovat nechtějí.

Tuzemské nemocnice aktuálně ohrožuje virus pod názvem coviper. Do systému se dostane například e-mailem. V napadených počítačích způsobí, že nepůjdou nastartovat a nenaběhne v nich operační systém. Uvedl to server iRozhlas s odkazem na vyjádření antivirových firem Eset a Avast.

"Podle naší telemetrie, to znamená těch dat, které vidíme v našich systémech, a informací, které NÚKIB zveřejnil, tak se jedná o malware, kterému se říká coviper," uvedl pro Radiožurnál technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Když se uživateli dostane do počítače, na obrazovce se mu objeví obrázek koronaviru, tedy šedé koule s červenými výstupky, a anglický text o tom, že počítač byl nakažený koronavirem a uživatel by neměl ztrácet čas tím se ho zbavit, protože to nejde.

Znepokojení nad kybernetickými útoky na české zdravotnictví vyjádřil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten, kdo se podílí na takovýchto akcích, podle něj musí být připraven, že ponese následky svých činů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


vival2
2020-04-19 11:18
cui bono?
hajek.jiri51
2020-04-19 11:07
tomasklima162 - první prokazatelně infikovaný virtuálním koronavirem s
těmi nejjednoznačnějšími příznaky. Tuhle mutaci umí top léčit v
Bohnicích. Doufám, že má doma na počítači aspoň
nejrozšířenější světový antivir od ESET-u (pobočka CIA).
slechta48
2020-04-19 09:01
To už NÚKIB dostal instrukce z USA kdo je pachatelem? V USA žádné
hackery ani programátory nemají že?
tomasklima162
2020-04-18 19:12
Pokud nepřestanou napadat naší infrastrukturu tak nezbude než úplně
odpojit Rusko od internetu.
slechta48
2020-04-18 19:01
Produkty MicroSoftu jsou nejrozšířenější a proto jsou a budou i
cílem všech možných útoků. Vyskytují se i na válečných lodích
amerického námořnictva se všemi možnými bezpečnostními důsledky
... Jsou ale i jiné systémy na klonech Unixu s virtuálními Windows v
uzavřeném boxu ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.