Ilustrační FOTO - Pixabay

Další vývoj stavebnictví s otazníky

Stavební náklady jsou v Praze v porovnání osmi větších měst střední a východní Evropy druhé nejvyšší, vyšší jsou pouze v chorvatském Záhřebu. V kontextu stovky světových měst je Praha na 67. místě. Vůbec nejvyšší stavební náklady jsou v současné době v Londýně, který následují New York a Hongkong.

Vyplývá to z výsledků studie mezinárodní poradenské společnosti Arcadis.

Záhřeb se s nejvyššími stavebními náklady v regionu zařadil v celosvětovém srovnání na 64. místo. Za Prahou, která je aktuálně 67., následují Varšava (68.), Bělehrad (69.), Krakov (71.), Poznaň (72.), Bukurešť (89.) a Sofie (90.)

V první desítce se s nejvyššími stavebními náklady umístilo šest evropských měst. Kromě Londýna to jsou Ženeva (4.), Kodaň (6.), Curych (8.), Dublin (9.) a Edinburgh (10.). Naopak tři města s vůbec nejnižšími náklady jsou pak z Indie, konkrétně jsou to Bengalúr, Nové Dillí a Bombaj.

Podle studie existují dva způsoby, jak současná opatření proti šíření koronaviru mohou ovlivnit stavebnictví. Jednak to může být šok na straně nabídky, kdy se developerské a stavební projekty zpomalí, zpozdí nebo zcela zastaví. Hlavními důvody budou nedostatek stavebních materiálů a technologických celků nebo chybějící stavební dělníci. Druhým nebezpečím je propad poptávky v důsledku případné hospodářské recese.

»V České republice se zatím velké stavební projekty realizují a každý se snaží minimalizovat prodlení na minimum. Nicméně sledujeme výpadky jak u pracovníků z ciziny, tak výpadky dodávek stavebních materiálů ze zahraničí, například italské obklady,« uvedl Josef Kalabis ze společnosti Arcadis.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.