Ilustrační FOTO - Pixabay

Sasko proti náhlému uzavření hranic

Saský premiér Michael Kretschmer kritizuje sousední Českou republiku a Polsko za náhlé uzavření hranic kvůli šíření koronaviru bez předchozí dohody. V rozhovoru s deníkem Die Welt řekl, že to byla hořká zkušenost. Hraniční regiony totiž rázem pocítily nedostatek zdravotnických pracovníků.

»Uzavírání hranic je hořká zkušenost,« řekl Kretschmer (CDU) na dotaz ohledně nemožnosti mnoha polských pendlerů, tedy lidí dojíždějících přes hranice do práce, pracovat v německém zdravotnictví v příhraničních regionech. »Mnoho lidí si zvyklo na to, že obýváme v trojzemí Polska, ČR a Saska společný životní a hospodářský prostor. Poláci a Češi pracují v Německu a naopak. Výměna platila i pro kulturu a sport. Najednou, bez předchozího sladění, Polsko a ČR hranice uzavřely. Tento náhlý konec jsme si nedokázali představit. Byl bych si přál jiný postup,« řekl regionální politik na adresu sousedů.

Michael Kretschmer. FOTO - Wikimedia commons

Pokud jde o české pendlery, mohou se vrátit do ČR po 14 dnech práce v cizině a následně musí do dvoutýdenní karantény. Výjimka však byla udělena zaměstnancům ve zdravotnictví nebo sociálních službách.

Kretschmer vyjádřil naději, že nynější krize nepovede k ústupu od sjednocování Evropy. V té souvislosti zmínil ochotu saské vlády ke společnému organizování lékařské péče. »Ale k takovým dohodám s Varšavou nebo Prahou vůbec nedošlo. Přesto podporujeme své partnery v Dolním Slezsku (polský region) testy na koronavirus. To chceme nabídnout i ČR. Výměna je nyní zvlášť důležitá,« řekl Kretschmer.

Německo začíná postupně uvolňovat opatření přijatá v souvislosti s šířením koronaviru. Postupně se otevírají například menší obchody či školy. Jednotlivé části federace nakonec ale často volí svoji vlastní cestu. Například Sasko nařídilo kvůli nemoci COVID-19 lidem povinně nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech.

Podle Kretschmera je uvolňování restrikcí »na hraně toho, co lze udělat«. Pochválil ale kancléřku Angelu Merkelovou za to, jak současnou situaci zvládá. »Vyplácí se nám, že v této situaci máme zkušenou a chytrou šéfku vlády, která má věci pevně v rukou,« řekl stranický kolega kancléřky. Podle něj se Merkelové podařilo koordinovat a včas přijímat rozhodnutí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.