Kožatka velká. FOTO - Wikimedia commons

Místo lidí kožatky

Na thajských plážích, ze kterých kvůli koronavirové krizi zmizeli turisté, nyní ochránci přírody objevili největší množství hnízd vzácných kožatek za poslední dvě desetiletí.

Kožatka velká, která je největší žijící želvou na světě, patří v Thajsku mezi ohrožené druhy. »Jedenáct želvích hnízd, která jsme od konce listopadu našli, jsou nejvyšším počtem za 20 let,« prohlásil ředitel centra mořské biologie na turisty vyhledávaném ostrově Pchúket Kongkiat Kittivatanavong. »To je velmi dobré znamení, protože mnoho oblastí, kde se dříve želvy množily, lidé zničili,« dodal.

Kožatky velké kladou vejce na temných, tichých místech, které je ale vzhledem k množství turistů zpravidla zaplavujících thajské pláže těžké najít. Někteří pytláci také vajíčka z hnízd vykrádají.

Koncem března zaměstnanci národního parku v provincii Pchanggá u Andamanského moře našli po dvouměsíčním sledování vajec kožatky velké 84 čerstvě vylíhlých želviček. Krunýř kožatky velké může dorůst až 2,13 metru a želva může vážit až kolem 600 kilogramů. Největší známý exemplář vážil 916 kilogramů.

Thajsko odhalilo koronavirus zatím u 2792 lidí, z nichž 47 zemřelo.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.