Benjamin Netanjahu. FOTO - Wikimedia commons

Tisícový protest proti Netanjahuovi

Několik tisíc Izraelců v neděli navzdory nebezpečí nákazy koronavirem demonstrovalo v Tel Avivu proti kontroverznímu pravicovému předsedovi vlády Benjaminu Netanjahuovi a jeho snaze zformovat tzv. nouzovou vládu v koalici se svým hlavním politickým rivalem.

Účastníci protestu podle tiskových agentur premiéra obvinili, že chce využít koronavirovou krizi k tomu, aby se vyhnul soudu za korupci.

Netanjahu samozřejmě popírá, že se dopustil něčeho protizákonného, nicméně čelí obžalobám ve třech korupčních kauzách a nelze proto předpokládat, že by důkazní materiály proti němu ve všech byly vykonstruované….

S rivalem Bennym Gancem vyjednává o vytvoření široké koaliční vlády, v níž by zůstal další rok a půl premiérem. Dohoda však stále není na dohled a je možné, že voliči po trojích volbách (od loňska) půjdou letos hlasovat znovu.

V Izraeli jsou demonstrace přes omezení přijatá v rámci prevence proti šíření koronaviru povolené. Účastníci ale musejí mít nos a ústa zakrytá rouškou nebo jiným způsobem a zároveň dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi sebou.

Přesně tak postupovali protestující pod transparenty »Zachraňte demokracii«. Někteří při tom drželi černé vlajky, které se v posledních týdnech staly symbolem protestů. Jejich výzvy mířily ke Gancovi ve snaze přesvědčit ho, aby do koalice s Netanjahuem nešel.

Ganc se hájí tím, že usiloval o vytvoření »čisté vlády«, ale ustoupit od tohoto slibu z volební kampaně ho prý přinutila koronavirová krize.

Bolsonaro chce vojenskou diktaturu

To brazilský autoritářský krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro podpořil osobní účastí demonstranty, kteří se i přes doporučení o rozestupech v době koronavirové krize shromáždili před sídlem armády v metropoli Brasília. Protestující vyjadřovali svůj nesouhlas s opatřeními proti koronaviru, jež zavedly některé brazilské státy a požadovali ve věci vojenskou intervenci, informovaly zahraniční agentury.

Okolo 600 demonstrantů během shromáždění, na kterém mělo jen málo lidí roušky, žádalo obnovení zákona z dob, kdy Brazílii ovládal vojenský režim (1964-85). Legislativa by mj. umožnila rozpuštění nejvyššího soudu a brazilského Kongresu, píše agentura AFP.

»Jsem tu, protože ve vás mám důvěru. Vy jste tu, protože máte důvěru v Brazílii,« pronesl laciné fráze směrem k protestujícím Bolsonaro stojící na korbě terénního vozu. Prezident (přezdívaný mj. brazilský Trump) dlouhodobě pandemii zlehčuje víc, než je rozumné (označil ji například za »chřipečku«). O brazilské vojenské diktatuře se Bolsonaro vyjadřuje naopak pozitivně. Podle něj byly vojenské vlády kvůli rostoucí komunistické hrozbě v Brazílii nutné.

Omezení volného pohybu, uzavření obchodů či barů a zákazy shromaždování více osob zavedli ve většině států brazilské federace jejich guvernéři, kteří si tím vysloužili prezidentovu kritiku.

Brazílii zasáhl koronavirus nejhůře ze všech zemí Latinské Ameriky. Země nyní podle ČTK eviduje 38 654 potvrzených případů nákazy a 2462 obětí onemocnění COVID-19, které virus vyvolává.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.