Škodováci se chystají do práce

Automobilka Škoda Auto se připravuje na obnovení provozu ve svých českých závodech. Výrobní linky by se měly znovu rozjet v pondělí 27. dubna. Firma připravila desítky hygienických opatření. Město bude zaměstnance do továrny svážet, protože MHD neobnoví.

»Mimo jiné všem našim zaměstnancům poskytneme roušky nebo respirátory, k dispozici budou volně přístupné dávkovače s dezinfekcí. Při vstupu do areálu firmy budou zaměstnanci podrobeni namátkové kontrole teploty,« uvedla příklady hygienických opatření mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle.

Odbory automobilky již dřív uvedly, že se činnost ve firmě postupně oživuje. Postupné probouzení výroby je podle odborů užitečné při testování nařízených opatření, která se týkají mimo jiné průchodu branami, parkování, ale i stravování.

Město Mladá Boleslav nicméně neplánuje vyjít škodovce vstříc tím, že by znovuzprovoznilo svou MHD zastavenou kvůli epidemii koronaviru. Magistrát ale připravil pro zaměstnance automobilky svozový systém, v jehož rámci městské autobusy použije.

Po městě vznikne sedm svozových míst, odkud budou autobusy městské dopravy vozit zaměstnance k branám závodu. Každý zaměstnanec si před nástupem do autobusu musí vydezinfikovat ruce, lidem se také bude měřit teplota. Do autobusu nebudou vpuštěni pracovníci bez roušky. Stejnou kontrolou budou lidé procházet i při odjezdu z práce zpět na svozová místa. Ke svozovým místům se musí zaměstnanci dostat pěšky nebo autem. Pro pracovníky automobilky, kteří bydlí v okolí Mladé Boleslavi, budou jezdit mikrobusy. Mikrobus zaměstnance vysadí na svozovém místě, odkud budou pokračovat autobusem. Kolik bude svozový systém stát a zda se na něm bude finančně podílet i Škoda, není jasné.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Magistrát se na počátku karantény obával, že zahraniční dělníci, kteří v automobilce pracují a bydlí v Mladé Boleslavi na ubytovnách, nebudou po zastavení výroby dodržovat karanténní opatření. Město proto zdvojnásobilo počet hlídek strážníků, nepřetržitě se hlídají také samotné ubytovny. Obavy se ale podle radnice nenaplnily a všichni vládní opatření až na výjimky dodržují.

Škoda Auto zastavila kvůli pandemii koronaviru ve středu 18. března večer výrobu ve všech třech svých českých závodech, tedy v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Zaměstnanci dostávali od 18. března do 29. března 70 procent platu, poté se částka zvýšila na 75 procent. Škoda Auto je v ČR stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českých dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce, odstávka je tak značně zasáhla. Škoda loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34 000 lidí.

Sdružení automobilového průmyslu včera uvedlo, že odhadované měsíční propady tržeb automobilek v ČR přesahují kvůli odstávkám výroby v době epidemie 50 miliard korun.

(ste)


V Mladé Boleslavi žije zhruba 45 000 obyvatel, dalších asi 15 000 lidí jsou cizinci, kteří zde pracují. Škoda Auto v České republice zaměstnává asi 34 000 lidí.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.