Ilustrační FOTO - Pixabay

Odboráři zvažují stávkovou pohotovost

Odboráři v hutním podniku Liberty Ostrava zvažují vyhlášení stávkové pohotovosti. Kvůli chystanému odstavení jedné vysoké pece se obávají o budoucnost firmy.

»Bavíme se o stávkové pohotovosti, protože to odstavení vysoké pece vnímáme jako opravdu obrovský krok, který ohrožuje firmu do budoucna,« řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika Petr Slanina.

Vedení Liberty Ostrava minulý týden oznámilo, že kvůli pandemii koronaviru dočasně odstaví vysokou pec číslo 2. Firmě to umožní omezit výrobu o 20 procent a snížit skladové zásoby oceli, což jí má pomoci lépe se přizpůsobit výraznému ochlazování ocelářského trhu v Evropě. Zákazníci podle firmy hlásí o 30 procent nižší poptávku. Opatření má trvat do konce srpna. Huť prý nechce propouštět, ale téměř 400 zaměstnanců se bude střídat doma se sníženou mzdou.

»Předložené dokumenty nás nepřesvědčily o tom, že vedení společnosti zvolilo strategii adekvátní současné situaci v souvislosti s COVID-19, ale má pouze snahu tuto situaci využít pro snížení výroby,« uvedli odboráři v prohlášení.

Provoz na jednu vysokou pec je podle nich pro společnost finančně nevýhodný. »Fixní náklady na tunu vyrobené oceli musejí být logicky vyšší než při sníženém provozu na dvě pece, včetně zbytečně vynaložených nákladů na odstavení jedné vysoké pece,« vysvětlili odboráři.

Slanina řekl, že huť funguje jako celek. »Tato huť není stavěna na to, aby jela na jednu vysokou pec. Jsme soběstační, využíváme dál vysokopecní plyny, všechno má návaznost na sebe. Je to komplex, celá huť je stavěna na objem, proto má i takové možnosti, že máme na výstupu veškeré portfolio od kulatiny, plechů, drátů, stavební ocele,« doplnil Slanina.

Snížení výroby podle odborářů ohrozí zaměstnanost. Je riziko, že zkušení zaměstnanci odejdou.

Předseda nejsilnějšího odborového svazu KOVO Jaroslav Souček minulý týden požádal dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby s vedením Liberty Ostrava jednal a pokusil se situaci v podniku ovlivnit. Babiš uvedl, že s vedením Liberty i s odbory jedná vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. I s dceřinými společnostmi má 6000 zaměstnanců. Huť patří od loňska do skupiny patřící rodině indicko-britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.