Svět se mění a s tím i náš život

Pokud chceme pochopit dnešní dění a to, co nás čeká v budoucnu, měli bychom sáhnout i do historie. Lidstvo zažilo mnoho epidemií ve své minulosti. Vůbec jsme však nepočítali s tím, že pandemie, která nás dnes zasáhla po celém světě, může přijít. Katastrofy jsou věc, která se prostě přihodí. Nedovedeme si je představit stejně tak, jako si je nedovedli představit naši předkové, ať už se jednalo o mor nebo války. Lidé jsou vždy z těchto situací vyděšení a překotně hledají řešení.

V dnešní moderní době je to stejné, jako dřív. Ani epidemiologické plány nemohou předvídat vše. Proto se nelze divit, že opatření, která přicházejí, jsou často obměňována a zdokonalována. Uvědomujeme si vše, co dříve pro nás bylo zcela běžnou věcí, jako kdybychom prozřeli a začali si více vážit těch, které před časem byly považovány za denní potřebu. Vůbec jsme nepomysleli na to, že bychom se mohli obejít bez svých zakořeněných zvyků.

Hrdinství lidí v různých oborech se dnes velmi pozitivně podepsalo na našem životě. Člověk musí zůstat člověkem za všech okolností. Určitě to zvládneme. A nakonec z tohoto času vyjdeme posilněni. Naše republika oproti jiným státům svá opatření nastolila včas, a jak ukazují zveřejňovaná čísla, jsme na tom opravdu lépe nežli okolní země. Možná si počkáme na otevření hranic, některých obchodů či možnost poskytování služeb, ale tato »daň« se za zdraví dá akceptovat.

I v této době se však objevují koumesové, kteří se snaží různými kličkami na tomto stavu pandemie vydělat. A tak mnozí z nás již mnoho dní čekají na objednané a předem zaplacené roušky, které patrně nikdy nedorazí. Situace měst a obcí není po finanční stránce příliš růžová. Většinu potřebných opatření hradí stát, ale obce a města se také podílejí. O to více je nepochopitelné jednání exhejtmana Haška, který radil obcím. V některých místech získal právnickou zakázku a stal se tak »poradcem«. Po pár letech toto skončilo a zůstal problém. Finančnímu úřadu teď některé obce musí zaplatit cca 29 milionů korun. Právě v této době jsou tyto peníze opravdu velkou zátěží a mohly sloužit na smysluplné věci, a to především na pomoc lidem v této koronavirové pandemii. Dá se tak říct, že na činnost Haška, který je i dnes poradcem některých vysokých představitelů našeho státu, dlouho nezapomeneme. Média informují i o dalších věcech.

Stejně tak můžeme oprávněně diskutovat o cenách ochranných prostředků nakoupených ministerstvem zdravotnictví. Patrně bychom v této době měli hledat dobře fungující ochranné prostředky za přijatelnou cenu. Rozdíl mezi nákupem těchto pomůcek ministerstvem vnitra a ministerstvem zdravotnictví je alarmující. Jestliže může ministerstvo vnitra nakupovat levněji nežli ministerstvo zdravotnictví, asi nebude něco v pořádku.

Věřme však, že v brzké době tato pandemie skončí a my se pozvolna vrátíme k běžnému životu.

Emil PERNICA, zastupitel města Blansko a předseda OV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 860 hlasů.

Emil PERNICA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2020-04-23 09:29
Mohu potvrdit že v KSČM diskuze na toto téma neprobíhá a probíhat ani
nebude.Vojtěcha Filipa a jeho ÚV zajímá jediné a to neutrpět
totální debakl v podzimích krajských a senátních volbách a
příští rok v parlamentních volbách překročit 5%.Ostatní je
pasé.Jinak Vojtěch Filip je tvrdý kapitalista a celý ÚV KSČM
netvoří žádný chudý proletariát ale dobře situovaní lidé kteří
jsou pouze u komunistů.Komunisty lze v pravém slova smyslu nazvat jedině
80-ti leté členy kteří své přesvědčení nezradili.
brekeke84
2020-04-22 22:25
Co to je vrátit se k běžnému životu? Že nebudeme muset nosit roušky?
Že se budeme moci jít vožrat do hospody či odletět někam k moři na
dovču? Zkuste se ve městech nadechnout, najednou to jde líp a to se
omezila doprava, nezanikla. I obloha je prostě čistší... On ten
koronavirus nám nakonec může nezmírně pomoct v transformaci ekonomiky.
Ale kdepak, tu musíme nastartovat stůj co stůj, hen heeen, vydělávat
šušně. Zkuste prosím nějak začít otáčet kormidlo směrem k
udržitelnějšímu způsobu života a pokuste se tak nastavit i ekonomiku.
Probíhá vůbec nějaká diskuse u komunistů na toto téma? Jak využít
krize k moudré změně řekněme ekonomického modelu, nebo třeba změně
paradigmatu? Koronakrize k tomu poskytuje hodně vodítek.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.