Neoficiální vlajka Dne Země od Johna McConnella. FOTO - Wikimedia commons

Den Země

Před 50 lety, 22. dubna 1970, se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Kampaní chtěli prosadit přijetí nových zákonů o ochraně životního prostředí a prosadit tyto otázky do politické diskuse.

Kampaň měla nebývalý ohlas a jejím výsledkem byl vznik Dne Země, který se každý rok 22. dubna slaví po celém světě jako mezinárodního svátek životního prostředí. Od roku 1990 je připomínán i v Československu/ČR a SR. V roce 1990 se přidala také Čína.

S myšlenkou masového ekologického happeningu přišel senátor Gaylord Nelson (1916-2005), který se dlouhodobě snažil dostat ekologii na stůl politiků a v USA mj. přispěl k zákazu pesticidu DDT či bojového plynu agent orange, kterým Američané vraždili ve Vietnamu. V roce 1970 se Nelson spojil s aktivistou Danielem Hayesem, který pak v dubnu zkoordinoval akci tisíců vysokých škol a univerzit ze všech koutů USA. Happeningům tehdy přála doba - každou chvíli se někde protestovalo proti konzumní společnosti, establishmentu či právě válce ve Vietnamu.

Z dnešního úhlu pohledu stále aktuálnější akce, během níž organizátoři volali mj. po využívání obnovitelných zdrojů energie, recyklování odpadů či odstranění chemikálií ničících ozónovou vrstvu, splnila svůj účel. Již v prosinci 1970 vznikla americká Agentura pro životní prostředí (EPA) a v 70. letech se podle ČTK podařilo prosadit v Kongresu několik ekologických zákonů či výrazných legislativních úprav (například v zákoně o čistotě ovzduší či o ochraně ohrožených druhů). Vše vcelku fungovalo (aspoň deklaratorně), než ovšem přišel Donald Trump…

Proti němu ale stojí rozum. Globální akce mj. pomohly připravit veřejné mínění na první Summit Země, který se konal v Rio de Janeiru o dva roky později. A po něm následovaly další a další. Dnes životnímu prostředí neplánovaně pomáhá koronavirová krize. Podle všeho ovšem jen dočasně.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.