Ilustrační FOTO - Pixabay

Bojůvky na pařížských předměstích

Na pařížských předměstích sílí napětí mezi policií a místními obyvateli. Pořádkové síly už třetí noc v řadě zasahovaly proti převážně mladým mužům, kteří zapalovali odpadkové koše a házeli dělbuchy, informovala agentura AFP.

Nepokoje, které vyvolala sobotní dopravní nehoda s účastí policejního vozu, se šíří navzdory přísnému omezení pohybu přijatému kvůli šíření koronaviru.

Nepokoje se od noci na neděli, kdy se protestovalo jen na předměstí Villeneuve-la-Garenne, postupně šíří. V noci na pondělí se přidalo Aulnay-sous-Bois a další noci i Asnières-sur-Seine a Saint-Denis. Všechna čtyři města s chudými obyvateli leží v severní části pařížské aglomerace. Sporadické incidenty ale policie hlásí i z dalších předměstí.

Celkem policie evidovala 15 zapálených vozů a padesátku odpadkových košů. Devět lidí policisté zadrželi.

První nepokoje vypukly ve Villeneuve-La-Garenne v sobotu večer v reakci na dopravní nehodu 30letého motorkáře, který se vážně zranil při nárazu do otevřených dveří neoznačeného policejního vozu.

Podle některých místních obyvatel, jejichž svědectví se objevila na Twitteru, otevřeli policisté dveře záměrně, aby motocyklistu jedoucího vysokou rychlostí bez helmy zastavili. Policie to popírá. Incident už vyšetřuje policejní inspekce.

Podle agentury AFP první výsledky vyšetřování ukazují, že se motorkář pokoušel policejní vůz nejdříve předjet zleva a pak v rozporu s předpisy zprava. Narazil poté do otevřených dveří u spolujezdce. Policie tvrdí, že je jeden z policistů otevřel, aby šel motorkáře zastavit a zkontrolovat.

V sociálně vyloučených lokalitách na severních předměstích Paříže se už v minulosti mnohokrát protestovalo proti údajné policejní zvůli. Například v roce 2005 vyvolala třítýdenní sociální nepokoje smrt dvou chlapců, kteří se na útěku před policií schovali do transformátoru. Na některých místech byl kvůli protestům dokonce vyhlášen výjimečný stav.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.