Ilustrační FOTO - Pixabay

Stahovat starší cigarety z trhu bude možno do konce června

Prodejci budou moci prodávat cigarety se starým kolkem až do konce června, tedy o měsíc déle, než původně směli. Současně s tím budou moci až do konce června tyto starší cigarety stahovat z trhu.

Umožňuje to vládní novela zákona o spotřebních daních, kterou ve stavu legislativní nouze a ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Vláda původně navrhla pouze prodloužení lhůty pro stahování cigaret z trhu. Rozpočtový výbor však podpořil pozměňovací návrh Miroslava Kalouska (TOP 09), který prodloužil o měsíc i lhůtu pro doprodej starých cigaret. Sněmovna tento návrh schválila.

Nová sazba spotřební daně z cigaret, kterou Sněmovna schválila loni, vstoupila v účinnost od letošního 1. března. Kolky na krabičkách s novou daní nesou písmeno Z. Prodejci mohou prodávat cigarety se starou daní, a tedy se starým kolkem podle dosavadního znění zákona do konce května.

Sněmovna na návrh rozpočtového výboru schválila v novele ještě další dva pozměňovací návrhy. První se týká prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na vrácení spotřební daně u takzvané zelené nafty. Podle druhého budou moci pivovary žádat o vrácení spotřební daně za pivo, které nedokázaly prodat z distribučních center kvůli zavřeným hospodám a restauracím. O úlevu žádal Český svaz pivovarů a sladoven, podle kterého by placení daně za vylité pivo bylo nejenom nesmyslné, ale i nemorální.

Pivo se podle svazu vrací kvůli zavřeným hospodám z prodejní sítě zpět do pivovarů. »Není možné ho jednoduše znovu naplnit do lahví nebo plechovek a prodat jako balené. Vrácené pivo tak nelze využít pro výrobu nového piva ani ho přebalit, aby mohlo být prodáno v maloobchodních prodejnách. Nezbývá než toto pivo zlikvidovat,« uvedl už dříve svaz.

Ještě větší problém je podle výkonné ředitelky svazu Martiny Ferencové u piva, které se vrací z distribučních center jednotlivých pivovarů. U něj se pak musí i při likvidaci zaplatit spotřební daň. »Identická situace je u piva, které se vrací z hospod provozovaných přímo pivovarem. Ani v tomto případě současná legislativa neumožňuje požádat o vrácení spotřební daně,« dodala. Škody pivovarů, které kromě daně zahrnují náklady na výrobu piva, logistiku a likvidaci, dosáhnou podle ní stovek milionů korun.

Novelu nyní dostane k projednání Senát.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 3 hlasy.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.