Ilustrační FOTO - Pixabay

Podporu ano, ale ne firmám v rájích

Dánsko a Polsko odmítají, aby ze záchranných balíčků určených pro podniky stižené dopady pandemie čerpaly firmy se sídly v daňových rájích, informoval server Business Insider.

Dánské ministerstvo financí v sobotu informovalo, že prodloužilo záchranné programy pro společnosti a zaměstnance do 8. července. Pomoc se však netýká společností, které vyplácejí dividendy, skupují vlastní akcie anebo sídlí v daňovém ráji, napsala agentura Bloomberg.

K podobnému opatření se na počátku měsíce uchýlilo Polsko. Premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že velké společnosti, které chtějí díl z balíčku šesti miliard dolarů (151,5 mld. Kč), musí platit daně v Polsku. »Skončeme s daňovými ráji, které jsou prokletím moderní ekonomiky,« řekl při té příležitosti.

Za daňové ráje se označují země, kde podniky platí nízké nebo žádné daně. Firmy, které si zde registrují sídlo, se často vyhnou placení daní v zemi, kde skutečně podnikají.

Mezi nejznámější a nejpopulárnější daňové ráje patří Gibraltar, Bahamy, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy a Panama.

Není jasné, zda ostatní evropské země budou příklad Dánska a Polska následovat. Podle serveru Business Insider je však nepravděpodobné, že by tak učinila Británie, Nizozemsko, Švýcarsko a Lucembursko, které také lákají podnikatele na výhodná daňová opatření.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 12 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-24 16:07
Platit se mají daně tam, kde se podniká a kde vznikají hodnoty. Bez
ohledu na sídlo firmy. A basta. Navíc zlikvidovat burzy a všechny
další typicky kapitalistické finanční podniky,jen spekulují, dnes s
využitím výpočetní techniky i 100x za vteřinu. Jsou to čistí
paraziti, patřící ovšem k těm nejziskovějším. Mají taky přímé
vazby na většinu zel. Howgh.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.