Ilustrační FOTO - Pixabay

Zneužitý koronavirus

Představitelé regionálních správ v Kolumbii zneužívají koronavirové krize a nakupují potraviny a zdravotnický materiál za přemrštěné ceny, domnívá se tamní úřad nejvyššího kontrolora. Umožňují jim to nové pravomoci plynoucí z nouzového stavu, informovala agentura Reuters.

Vláda jihoamerického státu nouzový stav kvůli epidemii nemoci COVID-19 vyhlásila v půlce března. Nový režim starostům a guvernérům umožňuje přímý nákup nezbytností jako jsou potraviny, léky či zdravotnické pomůcky. »Zaznamenali jsme případy předražení ve smlouvách na nákup jídla, nemocničních lůžek a biomedicínského vybavení,« uvedl nejvyšší kontrolor Carlos Felibe Cordoba, jehož úřad během současné krize zaznamenal přes 8100 předražených smluv.

S korupcí se Kolumbie potýká dlouhodobě. Podle kontrolního úřadu ji úplatkářství ročně stojí 12,9 miliardy dolarů (316 miliard Kč), což je přes 4 % jejího HDP. V provincii Arauca hraničící s Venezuelou tamní správa plechovky tuňáka, určené pro sociálně slabší obyvatele, nakoupila za ekvivalent 122 českých korun. Běžně přitom stojí v přepočtu okolo 37 korun. Antibakteriální mýdlo stálo 8,5 dolaru (208 Kč), což je zhruba pětinásobek běžné ceny. Nemocniční pojízdná lehátka byla téměř dvakrát dražší než normálně, jejich cena se pohybovala okolo 2840 dolarů (69 500 Kč).

Někteří starostové a guvernéři zneužívají přerozdělování potravin chudým ke svým politickým cílům, domnívá se kolumbijský generální prokurátor Fernando Carrillo. »Guvernéři a starostové musí pochopit, že skutečnost, že mohou smlouvy uzavírat přímo, pro ně není příležitostí ke korupci,« napsal na Twitteru Carrillo, podle kterého regionální politici profitují z hladu nejzranitelnějších skupin obyvatel. »Zneužívat krize je hanebné a nelidské,« dodal v jiném příspěvku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-23 10:53
Lidská ubohost a nenažranost nepozná , tak jako viry, hranic.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.