Rovnostářská »virová politika«

Současná podoba světa se otřásá ve svých základech. Nepřekvapila nás žádná válka nebo přírodní pohroma, ale jeden jediný virus. Ve své podstatě se ale jedná o válku s neznámým druhem onemocnění, na které není lék ani vakcína. Globální ekonomika je otřesena ve svých samotných základech, kdy po zavedení různých karanténních opatření v řadě zemí světa se ekonomika téměř zastavila. Současná krize ukazuje, jak je naše civilizace, která je postavena na honbě za zážitky a cestováním, zranitelná. Nemusí ani dojít na nějaký větší konflikt. Stačí, když se objeví nemoc, která se později nekontrolovatelně šíří pomocí lidské migrace. Ať už pojem migrace budeme pojímat jakkoliv, tak je přímo zodpovědná za rozšíření nového typu koronaviru po celém světě.

Jezdec apokalypsy v podobě nového viru je silně rovnostářský. Může se jím nakazit každý. Od bohatého a úspěšného, až po toho nejchudšího. Rozdíl v této rovnostářské »virové politice« ale hraje dostupnost lékařské péče. Bohaté země, které se nevydaly cestou privatizace veřejného zdraví, dokážou propukající pandemii udržet na uzdě. Zatímco chudší země a paradoxně i ty, které mají privatizované zdravotnictví, danou situaci nezvládají. Zajímavé je, že v evropských podmínkách se koronovirová pandemie nejvíce rozšířila v nejstarších, románských, demokraciích – Itálii, Španělsku a Francii. Jedná se o velice zajímavé zjištění, kde se mísí jednak podcenění šíření nového viru s privatizací veřejného prostoru. Denně můžeme z médií slýchat, že z domova pro seniory utekl ten nebo onen personál, protože se bál nakažení. Nutno podotknout, že se v uvedených případech jednalo o soukromé »penziony« pro seniory, kteří si ve své podstatě platí ubytování, a když jde do tuhého, tak všichni, kdo se o ně mají starat, vezmou vale. Lépe řečeno: personál uteče, ale ponechá si peníze klientů, které nechá napospas.

V podmínkách České republiky je ale situace o poznání lepší než jinde v Evropě. Tvrdé restrikce, které byly zavedeny, přinášejí své ovoce. Dokonce se v našich podmínkách po delší době objevila nevídaná věc: solidarita, která je ztělesněna v podobě šití roušek. Vím, že se někomu nemusí líbit nošení roušek, ale dnes můžeme vidět výsledek, kdy se v naší zemi podařilo epidemii dostat pod kontrolu. Chápu, že restrikce ekonomicky bolí, ale musíme si uvědomit, co je cennější: zda lidský život, nebo kapitál. Na prvním místě musí být vždy lidský život, protože pokud by nebyl, tak jsme na tom dnes jako v USA, kde je na prvním místě právě kapitálový obnos. Mnoho lidí tam často ani nemá zdravotní pojištění a lidé tam umírají jako na běžícím páse.

Buďme ve všech směrech rádi, že se doposud do našich podmínek nedostal onen pověstný »americký sen« se vším všudy, jinak bychom dnes epidemii nemohli tak rychle zvládnout. Vše nám dokládají »tvrdá data« ohledně počtu obětí v USA. K 21. 4. 2020 jich bylo přes 40 tisíc. Vím, že někdo může namítnout, že se jedná o lidnatější zemi, než je ČR, ale primárně je za tento stav odpovědná politika »volného trhu«, která je v USA prostoupena celou společností.

Na tomto příkladu můžeme vidět, jaký typ zdravotnictví je lepší. Zda zdravotnictví postavené primárně na zisku a privátu, nebo zdravotnictví postavené na sociálním státu a socialismu. Nepochybně je lepší to druhé. Už jen proto, že všichni mají/musí mít zdravotní pojištění a lékařská péče je dostupná všem univerzálně bez ohledu na to, jaký vlastní finanční obnos.

Jan KLÁN, předseda OV KSČM Kutná Hora


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 42 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


donald.kaczerowski
2020-04-23 14:32
Že jsou ale ti komunisti vykutálení kuliferdové. Klán pomluví
neziskovky, ačkoliv ji sami mají a fronda vypočítá, kolik dostaly
opoziční strany, ale KSČM a ANO s ČSSR, které komunisti podporují,
vynechá. Propaganda s pomocí lži jako obvykle.
velkymaxmilian
2020-04-23 13:26
@slechta48: Pan Jan Dvořák upozornil na výstupy
"neviditelný", v polovině loňského roku založený
"Institut české levice", sídlící na totožné adrese jako
ÚV KSČM (Praha - Politických vězňů 9). Finanční částku si
nevycucal z prstu je reálná. Kdo sleduje jiná média dobře se pobavil v
kauze financování nájmu ze strany Institutu, ke svému zřizovateli,
tedy KSČM. Co se skrývá za vaší větou "Bylo by jasné, že
je..." není si těžké ve vašem případě domyslet.. Státní
příspěvek za rok 2019 činil u ODS 75,4 mil,TOP 09 28,6 mil., KDU-ČSL
50,5 mil a u KSČM to bylo 48, 8 mil. korun.
slechta48
2020-04-23 12:54
Kolik od státu dostala politická neziskovka ODS, TOP09, KDU-ČSL nám
raději jan.dvorak nenapsal. Bylo by jasné, že je ...
hajek.jiri51
2020-04-23 11:02
Jan.Dvorak. A já myslel že "tlučhubů" je tady už vrchovatě.
Ale přišlo jaro a blbost rozkvetla, jak v jednom Renčínově vtipu.
jan.dvorak
2020-04-23 10:33
Děkuji panu tajemníkovi politické neziskovky "Institut české
levice" za článek. Dotace od státu na provoz této (ne)ziskovky je
přes tři miliony korun na rok (tj. přes osm tisíc denně včetně
nedělí), takže dneska asi padla, ne?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.