Americký prezident Donald Trump. FOTO - Wikimedia commons

Bohatí hrabou pod sebe

Americký prezident Donald Trump se dostal do potyčky s Harvardovou univerzitou, jednou z nejprestižnějších vzdělávacích institucí na světě.

Univerzita totiž od federální vlády přijala finanční pomoc v rámci rekordního ekonomického balíčku na pomoc ekonomice USA zasažené koronavirem. Po velké vlně veřejné kritiky prezident požaduje, aby bohatá škola finance vrátila.

Harvardova univerzita obdržela státní grant ve výši 8,6 milionu dolarů (217,6 milionu korun). Trump ale na svém úterním tiskovém brífinku poukázal na fond univerzity, v němž se nachází asi 41 miliard dolarů (přes bilion korun). »Harvard ty peníze zaplatí zpět a neměl si je brát,« řekl prezident. Harvardská univerzita však jen o několik chvil poté vydala prohlášení, že si peníze ponechá, protože všechny nasměruje na finanční pomoc studentům a nepoužije je na krytí svých provozních nákladů. Trump následně na Twitteru znovu univerzitu vyzval, aby finance vrátila. Poznamenal rovněž, že by se měl prošetřit celý školní fond, který je největší ze všech univerzit na světě.

Rekordní balíček na pomoc ekonomice ve výši 2,2 bilionu dolarů (55,6 bilionu korun) provázejí i další kontroverze. Jeho součástí byly totiž také prostředky na pomoc malým podnikům, které však podle některých kritiků neprávem vyčerpaly velké společnosti, zatímco na menší firmy v nesnázích se nedostalo. Řetězec s rychlým občerstvením Shake Shack v pondělí jako první velká firma prohlásil, že obdržené prostředky vrátí. Ministr financí Steve Mnuchin v úterý uvedl, že vláda vydá jasnější pravidla pro čerpání dotací a že peníze byly určeny jen těm společnostem, které nemají dostatek financí na zajištění provozu a musely by se zbavovat zaměstnanců. Zároveň velké společnosti vyzval, aby neprávem nabyté prostředky vrátily.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.