Ilustrační FOTO - Pixabay

Historické mezníky ropných šoků a krizí

V souvislosti se současným razantním propadem cen ropy uvádíme výběr největších pohybů cen ropy v historii.

1973 - První ropná krize; Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která měla na počátku 70. let dvoutřetinový podíl na světové produkci, se ve válce arabských zemí s Izraelem nejprve vyslovila pro embargo na vývoz ropy do zemí sympatizujících s židovským státem, a poté přikročila k drastickému zvýšení cen ropy: během 14 měsíců se cena ropy zvýšila pětkrát a přiblížila se k 12 dolarům za barel. Následkem takzvaného prvního ropného šoku nastala celosvětová hospodářská recese s nárůstem inflace.

1979 - Druhá ropná krize; cenu ropy vyšroubovaly události v Íránu, kde byla nastolena vláda muslimských duchovních pod vedením ajatolláha Chomejního. Krátce nato se navíc Írán zapletl do dlouhotrvající války s Irákem, v jejímž důsledku klesla produkce ropy. Cena suroviny vzrostla v průměru ze 13 USD za barel v lednu 1979 na 35 USD o tři roky později. Následovala globální recese a zvýšení těžby v USA a v Severním moři. V 80. letech pak cena klesla v průměru na 15 USD za barel.

Říjen 1990 - Po vpádu Iráku do Kuvajtu cena ropy prudce vzrostla, v říjnu dosáhla rekordních 41,15 USD za barel. Následovala válka v Perském zálivu. Úspěch operace Pouštní bouře a nárůst produkce ropy v ostatních zemích cenu brzy srazil zpět.

Prosinec 1998 - Cena ropy klesla poprvé po 12 letech pod 10 USD za barel. Důvodem byly nadměrné zásoby ve skladech, kde se ropa začala hromadit po vypuknutí hospodářské a finanční krize v jihovýchodní Asii. Země OPEC následující rok stanovily produkční limity, aby ceny suroviny opět vzrostly.

Začátek roku 2003 - Před válkou USA a jejich spojenců proti Iráku cena ropy kolísala kolem 35 USD za barel, avšak v březnu krátce po vypuknutí bojových akcí začala postupně klesat.

2008 - Cena ropy v tomto roce prodělala výrazné zvraty: v lednu cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) poprvé překonala hranici 100 USD za barel a v červenci se dostala na rekordních 147 USD. Při započtení inflace bylo do té doby rekordních 101,7 USD za barel z dubna 1980, rok po islámské revoluci v Íránu.

Ke konci roku 2008 ale cena spadla až pod 40 USD. Nejprve cenu nahoru tlačili spekulanti, napětí ve světě (spory kolem íránského jaderného programu a nestabilita v Iráku a Nigérii), pokles zásob v USA, rostoucí poptávka v zemích jako je Čína nebo Indie a slábnoucí dolar. Propad ceny zase akcelerovala finanční krize, která výrazně oslabila světové ekonomiky a vyvolala recesi.

Únor 2011 - Ropný trh začal dramaticky reagovat na uměle vyvolaný konflikt v Libyi, která byla jedním z klíčových vývozců ropy. Cena severomořské ropy Brent se poprvé od září 2008 dostala nad hranici 108 USD za barel a později vystoupala až nad hranici 120 USD. V průběhu roku ale ceny prudce klesly kvůli obavám ze slabší poptávky.

2014-2015 - Ceny ropy během roku klesaly hlavně kvůli vysoké nabídce na trhu v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA. Situaci ještě více zhoršilo oznámení členů OPEC, že kartel nebude navzdory prudkému poklesu cen omezovat těžbu. Severomořská ropa Brent se tak v listopadu 2014 poprvé za více než čtyři roky propadla pod hranici 70 USD za barel a následovala v tom americkou ropu WTI. OPEC ve své politice pokračoval i v roce 2015 a pokles cen ropy se koncem tohoto roku přiblížil hranici 36 USD za barel, tedy nejnižší úrovni za 11 let.

2016 - Na počátku roku ceny ropy tlačily dolů vysoké dodávky suroviny na trh i obavy ohledně vývoje čínské ekonomiky, druhého největšího spotřebitele ropy po USA. Dalším impulzem k pádu cen ropy byla příprava trhu na zvýšení dodávek ropy z Íránu. Spojené státy a Evropská unie totiž oznámily rušení sankcí, které vůči Teheránu uplatňovaly kvůli íránskému jadernému programu. Cena ropy Brent tak sestoupila pod hranici 28 USD za barel na zhruba třináctileté minimum. Koncem roku poslala ceny ropy vzhůru dohoda OPEC a Ruska o snížení těžby o 1,2 milionů barelů denně. Ropa Brent na přelomu listopadu a prosince stoupla o 15 procent na více než 54 USD za barel, což představovalo nejprudší týdenní nárůst od roku 2009.

2020 - OPEC kvůli šíření koronaviru a jeho dopadům na světovou ekonomiku již v polovině března prudce zhoršil odhad celoročního růstu globální poptávky po ropě. Cena ropy Brent se koncem března dostala pod 23 USD za barel, nejníže od listopadu 2002. Cena americké lehké ropy WTI se nakrátko propadla pod 20 USD a pohybovala se blízko 18letého minima. V polovině dubna se OPEC a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem dohodli na snížení těžby v květnu a červnu o 9,7 milionu barelů denně. Ceny ropy ale pokračovaly v propadu. Kontrakt na ropu WTI s dodáním v květnu klesl o 306 % a uzavřel na minus 37,63 USD za barel. To znamená, že prodávající nejenže za svou ropu nic nedostane, kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit. Důvodem jsou i obavy z nedostatku kapacit pro skladování této suroviny ve Spojených státech.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.