Prezident Spojených států Donald Trump. FOTO - Wikimedia commons

Trump slíbil těžařům masivní podporu

Prezident Spojených států Donald Trump prohlásil, že pověřil vládu vypracováním plánu finanční pomoci pro ropné společnosti.

»Nikdy nenecháme skvělý americký ropný a plynárenský průmysl padnout,« napsal Trump na twitteru. »Pověřil jsem ministra pro energetiku a ministra financí, aby vytvořili plán, který uvolní finanční prostředky pro tyto velmi důležité společnosti a zajistí dlouhou budoucnost pracovních míst!«

Oznámení přišlo ve chvíli, kdy se ropné a plynárenské firmy od Texasu po Wyoming ocitly na pokraji bankrotu kvůli prudkému propadu poptávky po pohonných hmotách. Ten byl způsoben omezením cestování po celém světě a přerušením činnosti některých podniků kvůli epidemii způsobené koronavirem.

Podle odhadů výzkumné konzultační společnosti BW Research Partnership zaniklo v březnu v odvětví těžby a zpracování ropy v USA zhruba 51 000 pracovních míst. Zaměstnanost v sektoru se tak snížila o devět procent. Situace se zřejmě dále zhorší kvůli prudkému propadu cen ropy a někteří analytici odhadují, že v prvním čtvrtletí by v odvětví mohlo zaniknout až 30 % pracovních míst, možná i více, napsala agentura Bloomberg.

Podle odhadů americký ropný a plynárenský průmysl dluží věřitelům více než 200 miliard dolarů (5,1 bilionu korun) prostřednictvím půjček zajištěných rezervami ropy a plynu. Protože příjmy firem prudce klesly a hodnota jejich majetku se propadla, některé společnosti varují, že možná nebudou schopné splácet své závazky.

První ropnou firmou, která požádala o ochranu před věřiteli, se 1. dubna stala Whiting Petroleum. Jiné, jako Chesapeake Energy, Denbury Resources a Callon Petroleum, si najaly dluhové poradce.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.