Abbás věří, jak uvedl, že mezinárodní společenství se vzepře dobyvačným plánům Izraele a jeho přátel z Bílého domu. FOTO - Wikimedia commons

Abbás burcuje proti loupeži půdy

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve středu večer řekl, že jeho vláda bude považovat předchozí dohody s Izraelci a Američany za neplatné, pokud Izrael anektuje Západní břeh Jordánu, který okupuje.

Informovala o tom agentura Reuters. Prohlášení je reakcí na záměr nové izraelské vlády území anektovat a na středeční vyjádření americké diplomacie, podle níž další kroky závisí na Izraeli.

»Informovali jsme příslušné mezinárodní strany, včetně americké a izraelské vlády, že nebudeme stát se založenýma rukama, pokud Izrael oznámí, že anektuje jakoukoli část naší půdy,« uvedl v televizním prohlášení Abbás.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dříve ve středu uvedl, že rozhodnutí ohledně anexe Západního břehu Jordánu je na Izraeli s tím, že Spojené státy sdělí nové izraelské vládě americký názor na takový krok soukromě. Šéf americké diplomacie také řekl, že je rád, že se premiér Benjamin Netanjahu a centrista Benny Ganc v pondělí domluvili na vytvoření krizové koaliční vlády, a dodal, že čtvrté předčasné volby by podle něj nebyly v zájmu Izraele.

Koaliční dohoda uvádí, že nová vláda bude usilovat o mír a stabilitu v regionu a mohla by podpořit plán rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady na Západním břehu Jordánu. Jde přitom o území, se kterým vedle Pásma Gazy a východního Jeruzaléma Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Předtím Netanjahu i Ganc »vypouštěli kouřovou clonu«, podle níž anexe byla hlavním bodem sváru při koaličních jednáních. Zjevně nebyla, Izrael hodlá Západní břeh Jordánu ukrást.

V praxi by takzvané rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady představovalo anexi území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a nad kterým uplatňuje vojenskou kontrolu. Po souhlasu USA by Netanjahu mohl od 1. července podle dohody přistoupit k anexi.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva. Izrael to odmítá s tím, že prý má na toto území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-24 14:43
Škoda řečí, ale dobře to nedopadne.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.