Ilustrační FOTO - Haló noviny

ČEZ vstupuje do australského Geometu

Valná hromada australské společnosti European Metals Holdings (EMH) schválila prodej majoritního podílu v české firmě Geomet společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ.

Geomet je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska lithia u Cínovce v Krušných horách. Akcionáři EMH podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka schválili úpravy smlouvy navržené ČEZ a nedávno podepsané oběma společnostmi. Zopakoval, že v další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne.

»Rozhodnutí valné hromady EMH je tečkou za dlouhým a náročným vyjednáváním, které jsme vedli. Teď už se můžeme plně soustředit na další kroky jako ověřování konkrétních způsobů získávání lithia z horniny a vypracování finální ekonomické a technologické studie proveditelnosti,« uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

O uzavření dodatku smlouvy na získání 51 procent ve společnosti Geomet už dříve rozhodly představenstvo a dozorčí rada ČEZ. Dosud vlastnila v Geometu 100 procent právě EMH, nyní jí zůstane zbývající podíl. Získání podílu Severočeskými doly se uskuteční zvýšením kapitálu firmy o 29,1 milionu eur (asi 800 milionů korun), peníze budou využity na další rozvoj projektu na Cínovci. Skupina ČEZ bude mít v pětičlenné radě jednatelů Geometu tři zástupce, EMH dva. Volba nového vedení firmy se podle Gazdíka uskuteční v nejbližších dnech.

Mluvčí připomněl, že teprve na základě výsledků studie proveditelnosti a celé druhé fáze projektu se ČEZ a Severočeské doly rozhodnou, zda přistoupí k samotné těžbě. »Pokud se během příštích let nakonec ukáže projekt jako nerentabilní, mohou z něj ČEZ a Severočeské doly vystoupit. V takovém případě získá automaticky Skupina ČEZ nespotřebované prostředky zpět a zůstává jí podíl odpovídající do té doby spotřebované investici na rozvoj projektu,« dodal Gazdík.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) na konci března označil aktuální dohodu, které dosud chyběl souhlas akcionářů EMH, za úspěch. ČEZ uvedl, že odbytištěm pro krušnohorské lithium by mohly být baterie do elektromobilů či baterie systémů pro ukládání elektřiny.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 5 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.