Ilustrační FOTO - Pixabay

Neotevřou, i když mohou

Národní knihovna a zřejmě ani mnohé další knihovny v pondělí neotevřou pro veřejnost, což jim umožnilo nové rozhodnutí vlády. Mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková řekla, že není reálné připravit provoz s ohledem na dodržování hygienických opatření za jeden pracovní den.

Vláda ve čtvrtek rozhodla, že od 27. dubna se mohou otevřít knihkupectví do určité plochy a také knihovny. Podle jejího plánu z minulého týdne se přitom s knihovnami počítalo až v poslední fázi uvolňování zákazů, tedy od 8. června. »V tuto chvíli ještě nevíme, jaké podmínky budeme muset splňovat. Konkrétní termín otevření Národní knihovny bude oznámen v nejbližších dnech,« řekla Maňáková.

Městská knihovna v Praze začne své služby postupně obnovovat od 4. května a s úplným obnovením provozu počítá nejpozději do 8. června, uvedla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

»Obecně platí, že knihovna, která bude chtít otevřít, musí být na to připravena, tedy mít ochranné pomůcky, desinfekce, stanovit režim obdobný jako v obchodech, zvládnout fronty nebo stanovit nějaký režim pro seniory. Toto hodně knihoven nezvládne a budou otvírat postupně, jak si vytvoří podmínky,« vysvětlil Vít Richter ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků.

Hodně knihoven podle něj také v době uzavření rekonstruuje či maluje, aby využily přestávku v provozu, ty také otevřou později. Čtenáři a další uživatelé knihoven by se podle Richtera měli informovat ve své knihovně, kdy otevře a za jakých podmínek.

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka rozvolnění opatření proti koronaviru považuje za pozitivní zprávu. »Teď, když víme, že budou knihkupectví mimo centra otevřena celý květen, budeme zkoušet vydávat i novinky na jarní knižní trh. Pokud se zároveň s tím lidé přestanou bát, tak by to mohla být dobrá zpráva. Ale odpověď nám dají až tržby,« řekl.

Zástupci českého knižního trhu počátkem dubna uvedli, že očekávají letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru pokles obratu nejméně o 30 procent.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 7 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.