FOTO – Haló noviny/Roman BLAŠKO

Návrh z Moskvy

O přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze by se nemělo rozhodovat jednostranně, uvedla ve čtvrtek mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS. Odstranění památníku znovu označila za porušení bilaterální smlouvy z roku 1993. Upozornila, že tato smlouva počítá s mechanismem konzultací, a vybídla českou stranu k jednáním o problému, který zatěžuje rusko-české vztahy.

Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Socha se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6, jak již dříve řekl mluvčí Prahy 6. »Otázka, koho majetkem je památník, nemá v daném kontextu význam. Je zjevné, že svévolné odstraněné pomníku nezapadá do řádného plnění závazků ohledně péče o památníky,« řekla mluvčí. Zmínila v této souvislosti článek pět smlouvy, který předpokládá mechanismus konzultací, a zdůraznila, že povinnost náležitého plnění smlouvy spočívá na vládě. »Vyzýváme partnery vrátit se k plnění všech závazků vyplývajících ze smlouvy. Jsme připraveni na věcný dialog s českou stranou o tomto problému, který samozřejmě zatěžuje bilaterální vztahy,« zdůraznila.

Česká diplomacie argumentuje, že odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv, uvedlo 9. dubna ministerstvo zahraničí. »Socha maršála Koněva je válečným pomníkem a vztahuje se tak na ni Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, přemístění sochy ale není v rozporu s jejím zněním,« upřesnila česká diplomacie o den později. Ruská diplomacie proti odstranění sochy protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Česká diplomacie také zareagovala nótami na protesty, které před českým konzulátem v Petrohradu a ještě dříve před českým velvyslanectvím v Moskvě kvůli odstranění sochy uspořádali aktivisté. Kremelský poradce Vladimir Medinskij řekl, že předal ruským vyšetřovatelům jmenný seznam osob, které jsou odpovědné za odstranění pomníku v Praze.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 27 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-04-26 01:15
Rusové se o ty dva nácky jistě postarají...
hajek.jiri51
2020-04-25 18:09
Taky by se mohla postavit na opuštěný piedestal socha Mlynáře, ale
maximálně 10 cm vysoká s velikánskou vysvětlující tabulkou s textem
- "Největší hovado". Rád přispěju.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.