V jemenském konfliktu bylo účastníky bojů i mnoho dětských vojáků. FOTO - Pixabay

Jemen. Separatisté vyhlásili autonomii

Jemenští separatisté na válkou zmítaném jihu země vyhlásili autonomii. Porušili tím dřívější mírovou dohodu s jemenskou vládou, jež ale podle nich nedodržela dané závazky a »konspirovala« proti jejich požadavkům. Podle jemenské vlády bude mít krok »katastrofické následky«.

Autonomie podle separatistické Jižní přechodné rady (STC) začala s úderem sobotní půlnoci. »STC vyhlašuje autonomii na jihu od půlnoci 25. dubna 2020, výbor pro nezávislost začne pracovat na úkolech zadaných předsednictvem rady,« uvedli separatisté v prohlášení. Podle agentury Reuters by tento krok mohl vést k obnovení konfliktu mezi původními spojenci v jemenské válce. OSN se v uplynulých měsících snažila v Jemenu zajistit dosažení trvalého míru, i kvůli tomu, že v zemi oslabené hladomorem a nemocemi by mohlo hrozit mnohem intenzivnější rozšíření nákazy koronavirem. STC rozmístila v Adenu, kde přechodně sídlí mezinárodně uznaná vláda, své síly. V prohlášení rovněž uvedla, že v Adenu a ve všech jižních provinciích vyhlásila výjimečný stav.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty (SAE). Boje nepřežilo nejméně 12 000 civilistů a mimo domovy jsou tři miliony občanů. Milion Jemenců je ohrožen hladem. Jihojemenské separatistické síly, které podporuje koaliční partner Rijádu, SAE, jsou součástí sunnitské aliance. Loni v srpnu se ale jihojemenští separatisté, kteří dosud usilovali o autonomní vládu na jihu Jemenu, postavili proti vládním silám v Adenu. Nejprve ovládli prezidentský palác, poté celé město. Situaci nakonec vyřešila dohoda podepsaná začátkem listopadu, která byla výsledkem asi měsíc trvajících nepřímých jednání v Saúdské Arábii. Podle dokumentu se měla separatistická STC začlenit do jemenské vlády spolu s dalšími silami z jihu a veškeré ozbrojené složky měly být přímo kontrolovány vládou. Některé klíčové body dohody se ale nepodařilo naplnit.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.