Setkání sovětských a amerických vojáků na Labi v dubnu 1945. FOTO - Wikimedia commons

K setkání na Labi

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump vydali v sobotu neobvyklé společné prohlášení, aby připomněli výročí, kdy se za 2. světové války před 75 lety setkali na Labi američtí a sovětští vojáci na cestě k porážce nacistického Německa.

Historické setkání uvedli prezidenti jako příklad, že jejich země dokážou odložit rozpory, budovat důvěru a spolupracovat, napsaly AFP a Reuters. »Zatímco dnes pracujeme na tom, abychom čelili nejdůležitější výzvě 21. století, vyjadřujeme úctu hodnotám a odvaze těch, kteří bojovali společně, aby porazili nacismus,« praví se v prohlášení Kremlu a Bílého domu. Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan na Twitteru označil setkání na Labi za »symbol toho, co můžeme dokázat, když pracujeme společně ve prospěch společné věci«. Američtí a sovětští vojáci se 25. dubna 1945 setkali na Labi poblíž saského města Torgau, které se dříve psalo Torgava. Samo město obsadili Američané, v červenci je ale museli vyklidit, protože Sasko se v souladu s jaltskou dohodou stalo součástí sovětské okupační zóny v Německu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.