Ilustrační FOTO - Pixabay

Vláda sladí kurzarbeit s odkladem odvodů

Vláda začne příští týden vyhodnocovat kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mezd pro firmy. Jeho pokračování nastaví pak případně v kombinaci s plánovaným odkladem sociálních odvodů. Uvedla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu televize Prima Partie.

Příspěvky z programu Antivirus stát poskytuje zatím za období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce dubna. Ministryně už dřív uvedla, že se podpora prodlouží. »Program Antivirus musí být dlouhodobý. Tři až šest měsíců je minimum. Přemýšlíme, jak ho nakombinovat s odvody,« uvedla ministryně. Vláda se v pátek shodla na tom, že by si firmy mohly odvody na sociální pojištění odložit o tři měsíce. Za odklad by pak platily nižší penále, a to procento dlužné částky za čtvrt roku místo nynějších zhruba 4,5 procenta. Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po pátečním jednání kabinetu k odkladu odvodů řekl, že se diskuse povede o tom, jak dlouho stát bude ještě přispívat na kurzarbeit. Dodal, že sociální pojištění je největší položka příjmů rozpočtu. Maláčová řekla, že odklad či odpuštění odvodů představuje »drahé rozhodnutí v řádu desítek miliard«.

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Loni zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci České správě sociálního zabezpečení poslali 536,72 miliardy korun, z toho 480,29 miliardy na penze. Na ně se vydalo 460,51 miliardy. Zaměstnavatel platí z hrubého výdělku 24,8 procenta a zaměstnanec dalších 6,5 procenta. Sociální i zdravotní odvody stát od března do srpna odpouští už živnostníkům, a to do minimálních záloh. Částku nad tuto hranici doplatí příští rok.

Sociální správa evidovala na konci loňska 283 000 zaměstnavatelů a téměř 4,63 milionu zaměstnanců. Osob samostatně výdělečně činných bylo 1,03 milionu, sociální pojistné mělo platit 705 600 z nich. Celkem bylo 5,34 milionu poplatníků.

O příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus mohou firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru, žádat od pondělí 6. dubna. Za první tři pracovní týdny úřady práce dostaly 40 492 žádostí. Z nich zatím schválily peníze u 15 371. Vyplatilo se 618,92 milionu korun na náhrady za březen pro 126 740 pracovníků.

Z programu Antivirus stát proplácí 80 procent náhrady mzdy v karanténě či výdělku lidí z uzavřených provozů do 39 000 korun. Při výpadku pracovníků a surovin či při poklesu poptávky je to 60 procent náhrady do 29 000 korun.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.