Ilustrační FOTO - Pixabay

Rabování v Kapském Městě

Jihoafrické Kapské Město se stalo v době karanténních opatření dějištěm série útoků, při nichž dav napadl zásobovací vozidla, z nichž lidé brali potraviny a další zásoby.

V Jihoafrické republice už téměř měsíc platí nařízení, aby většina lidí zůstávala doma a ven vycházela jen v nejnutnějších případech. Mnoho obyvatel tak zůstalo bez výplaty i základních životních potřeb.

Podle městské rady nyní Kapské Město zažívá nárůst rabování. Oficiální městští činitelé začali koordinovat dodávkové trasy s přepravními firmami, aby jim poskytli zabezpečení. Město má pro podobné případy v záloze bezpečnostní tým, a navíc úzce spolupracuje s armádou a policií. »Bohužel ale nemáme zdroje, abychom chránili každý náklaďák,« řekl jeden městský činitel.

Ve středu se podle jeho slov skupina lidí pokusila přimět nákladní vůz, aby sjel ze silnice. Nepodařilo se jim to, ale dav zahnal člena soukromé ochranky, který měl vozidlo chránit. Stovky lidí se poté pokusily vniknout do nedalekého nákupního střediska, kde je zastavila policie. Na internetu se objevily neověřené videonahrávky, na nichž velký dav lidí vybírá balíky z nákladního automobilu největšího afrického maloobchodního prodejce, firmy Shoprite. Nákladní vůz s velkými dírami v předním skle, patrně od zásahů kameny, stál u silnice v Netregu, chudém předměstí necelých 20 kilometrů od Kapského Města. Další video zveřejněné minulý týden ukazuje muže, jak hází kameny na dodávku jedoucí po silnici, zatímco na něj troubí ostatní motoristé. Záběr kamery poté sjede nalevo, kde leží na boku jiná malá dodávka, k níž se sbíhají lidé.

Začátkem tohoto měsíce si ministr vnitra Bheki Cele pochvaloval, že zákaz prodeje alkoholu pomohl v Jihoafrické republice za karanténních opatření snížit kriminalitu. Ale policisté v terénu hlásí sílící černý trh s alkoholem a také vlnu útoků na zavřené obchody s lihovinami.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.