Ilustrační FOTO - Pixabay

Nové materiály na roušky

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT, které sídlí v Buštěhradu u Kladna, zhotovilo nanomateriály pro výrobu roušek.

Využívá k tomu své přístroje. Materiál centrum nabídne k dalšímu zpracování výrobcům nebo odběratelům roušek, informovalo UCEEB na svém webu.

Nanovlákennou textilii použitelnou jako filtrační membránu vyvinula Laboratoř pokročilých biomateriálů spolu se společnostmi ProNanoTech a Nanuntio. »Vyrábí se metodou zvlákňování v elektrickém poli na přístroji NanospiderTM NS 1S500U z jedenáctiprocentního zvlákňovacího roztoku PVB (polyvinyl butyral) rozpuštěného v etanolu,« uvedli vědci.

Zaměstnanci centra dosud vyrobili 22 čtverečních metrů materiálu, který bude spolu s návodem k použití dodán výrobcům roušek do Kladna, Buštěhradu a Unhoště. V dalších týdnech počítají s pokračováním výroby, zájemci o dodání nanotextilie se mohou na UCEEB obrátit.

Výzkumný ústav UCEEB se zaměřuje například na úspory energií při provozu budov, inovace při stavbách, efektivní využití obnovitelných zdrojů nebo systémy řízení inteligentních budov. Sdružuje odborníky a studenty z celé ČVUT, cílí na propojení s praxí.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.