Ilustrační FOTO - Haló noviny

Vždy musí rozhodovat okolnosti

Ústavní soud (ÚS) zasáhl ve prospěch provozovatele herny, který v roce 2017 neúmyslně usmrtil agresivního muže. Justice musí znovu stanovit odškodnění pro pozůstalé, původně nezvážila důkladně všechny okolnosti.

ÚS se zároveň obecněji vyslovil proti mechanickému výpočtu odškodnění nemajetkové újmy. Je nutné vždy zohlednit konkrétní okolnosti, plyne z nálezu.

Občanský zákoník předpokládá, že justice částku určí individuálně. Kodex říká, že »při usmrcení nebo zvlášť závažném ublížení na zdraví odčiní škůdce duševní útrapy manželu, rodiči, dítěti nebo jiné osobě blízké peněžitou náhradou vyvažující plně jejich utrpení«. Nejvyšší soud už v roce 2015 ve snaze o sjednocení judikatury rozhodl, že ospravedlnitelná náhrada nemajetkové újmy je v rozpětí od 240 000 do 500 000 korun pro rodiče a 175 000 korun pro sourozence.

Podle ÚS je snaha zavádět metodiky pro výpočet pochopitelná, ale jde proti filozofii občanského zákoníku, jehož autoři chtěli oprostit soudní rozhodování od předem daných postupů, algoritmů, tabulek, násobků či jiných výpočtů. Soudní rozhodování nesmí být mechanické, »musí zůstat činností jedinečnou«, stojí v nálezu.

ÚS zdůraznil, že částku lze v odůvodněných případech jak zvýšit, tak snížit. Provozovatele herny se nejspíš bude týkat druhá možnost. Za usmrcení z nedbalosti dostal podmínku, matce zemřelého měl zaplatit 300 000 korun, otci 240 000 korun a bratrovi 175 000 korun. Podle ÚS ale justice dostatečně nezvážila rodinné poměry zemřelého. Nedlouho před smrtí se vrátil po několika letech z vězení v Peru, což mohlo ovlivnit sílu jeho vazeb s příbuznými.

»Soudní rozhodnutí, které při rozhodování o výši náhrady nemajetkové újmy pozůstalým po oběti trestného činu i přes mimořádné okolnosti považuje rodinné vztahy poškozeného za obvyklé, náležitě nerozlišuje jeho aktivní účast v konfliktu, není řádně odůvodněné (vysvětlené) a nemůže být hodnoceno jako ústavně konformní,« rozhodl ÚS.

Tragická událost se stala v roce 2017 na Benešovsku. Agresor napadl provozovatele herny poté, co z podniku vykázal jeho společnici. Za pomoci dalších lidí se provozovatel ubránil, útočníka »složil« na zem a zalehl na schodech. Poté jej držel až do příjezdu policie. Muž zemřel, patrně se udusil tlakem hrany schodu na krk.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 6 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.