Ilustrační FOTO - Pixabay

Požár po rvačce žadatelů o azyl

V táboře pro migranty na řeckém ostrově Samos vypukl v neděli navečer požár, kvůli němuž přišlo o přístřeší 200 běženců.

Oznámil to generální tajemník ministerstva pro migraci Manos Logothetis. Podle agentury AFP zatím nejsou informace o obětech.

»Asi 200 lidí je bez střechy nad hlavou. Oheň vzplál v neděli večer při rvačce mezi žadateli o azyl,« řekl Logothetis.

Nevládní organizace Samos Volunteers oznámila, že v táboře hořelo na dvou místech – nejprve vzplál prostor za zdravotnickým zařízením a pak se rozhořel další oheň, který zachvátil mnoho obytných buněk a stanů.

Agentura AP s odvoláním na mluvčího místních hasičů potvrdila, že v táboře vypukly nejméně dva požáry, ale oba mimo hlavní prostory střediska. Hořely provizorní přístřešky postavené v okolí přeplněného tábora.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Na ostrově Samos žije podle místních úřadů na 7200 běženců, z toho asi 6870 v táboře Vathy (s kapacitou asi 650 osob), kde požár vypukl. Podle nepotvrzených zpráv založili běženci požár ve snaze dostat se z přeplněného tábora, kde roste napětí i z obav kvůli nemoci COVID-19.

V táborech na řeckých ostrovech jsou špatné hygienické podmínky a humanitární organizace opakovaně vyzývaly řeckou vládu, aby kvůli koronaviru migranty převezla jinam.

Na řeckých ostrovech v Egejském moři žije asi 40 000 migrantů, nákaza koronavirem se tam zatím nepotvrdila. Testy ale prokázaly nákazu minulý týden u 150 migrantů ubytovaných provizorně v hotelu ve městě Kranidi na poloostrově Peloponés a už dříve se koronavirus potvrdil v táborech Malakasa a Ritsona rovněž na řecké pevnině. V jedenáctimilionovém Řecku se zatím potvrdilo jen 2517 nakažených, z toho 134 lidí zemřelo.

V polovině dubna řecká vláda oznámila, že po Velikonocích, které byly v Řecku předminulý víkend, převeze během dvou týdnů na pevninu z přeplněných táborů na ostrovech v Egejském moři na 2380 migrantů – dvě stovky starších 60 let a 1730 chronicky nemocných. Tisícovka běženců, která měla odjet v sobotu z ostrova Lesbos, zatím čeká. Ministerstvo pro migraci v sobotu oznámilo, že přesun bude proveden v menších skupinách během příštích dní.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-28 16:23
Co se jim nechce domů? Až se "vyléčí "vřed" Idlibu,
pokud nespáchali žádný zločin proti Sýrii a legální vládě, budou
podporovat zákon a nebudou podporovat tkzv. odpůrce režimu, každý ví
co je to za vražedná banda, měl by se tam cítit líp než v tureckém
táboře. A Turci ať se stáhnou za svoje hranice, podporovat bandity,
zkrátka řešit si svoje vnitřní záležitosti v duchu pravidel
organizací jichž jsou členem, Například OSN. Což mimo jiné znamená
přestat strkat nos do záležitostí těch, co se jimi řídí. Kurdskou
otázku řešit u sebe doma třeba autonomií a podobně kde Kurdové
žijí. Ne válkou, terorem silou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.