Útok na Grenella

Úřadující kosovský premiér Albin Kurti ostře zaútočil na amerického vyslance pro kosovsko-srbský dialog Richarda Grenella, který se podle něj přímo podílel na pádu jeho vlády minulý měsíc.

Předseda kabinetu to uvedl v rozhovoru s několika světovými deníky. USA jsou tradičním spojencem Kosova a v zemi si od získání nezávislosti na Srbsku, kterou si vynutily válkou, udržují nemalý vliv.

Grenell, který zároveň působí jako úřadující šéf amerických tajných služeb (DNI) i jako velvyslanec USA v Berlíně, se podle Kurtiho vměšoval do vnitřních záležitostí Kosova s cílem dosáhnout co nejrychlejšího diplomatického vítězství pro prezidenta Donalda Trumpa v podobě dohody o normalizaci vztahů se Srbskem.

Úřadující kosovský premiér Albin Kurti. FOTO - Wikimedia commons

»Má vláda nebyla svržena kvůli ničemu jinému než kvůli tomu, že vyslanec Grenell pospíchal s podpisem dohody se Srbskem, kterou považuji za silně škodlivou, neboť obsahuje výměnu území,« řekl Kurti s tím, že on sám si dohodu se Srbskem přeje, ale bez zeměpisných aspektů.

O možné korekci hranic, která by mohla být součástí kompromisního východiska ze slepé uličky, v níž uvázl dialog o normalizaci kosovsko-srbských vztahů, se neoficiálně hovoří poslední dva roky. Dohoda by podle médií obnášela výměnu převážně Srby obývaného severního Kosova za okresy v jižním Srbsku, které jsou domovem albánské menšiny.

Kurtiho vláda padla v březnu po necelých dvou měsících fungování poté, co jí kvůli sporu ohledně reakce na koronavirovou nákazu v parlamentu vyjádřila nedůvěru koaliční strana Demokratický svaz Kosova (LDK). Jednalo se o poslední z řady sporů, které Kurtiho vládní hnutí Sebeurčení s LDK vedlo.

Kosovský premiér Grenellovi rovněž vyčetl, že »unesl« celý proces kosovsko-srbského dialogu. Podle něj americký diplomat nemá zájem vyřešit skutečnou podstatu sporu a zajímá se pouze o to, aby co nejdříve »získal podpis dole na papíře«, a nikoli o samotný obsah.

»(Grenell) potřebuje rychlou dohodu, aby ukázal, že umí řešit krize ve světě, možná v porovnání s Clintonovými, Bushovými a Obamovými, bez vojenského zásahu a aby se to mohlo prezentovat jako úspěch ve volebním roce (v USA),« dodal Kurti s odkazem na Trumpovy předchůdce v Bílém domě.

Grenell, který je podle deníku The Guardian považován za Trumpova loajálního spolupracovníka, uvedl, že se Srbskem ani s Kosovem prý žádné rozhovory o vzájemné výměně území nevedl.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-29 10:35
Dva zloději. Jeden za deset a druhy za osm plus dva ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.