Ilustrační FOTO - Pixabay

Pád ekonomiky o 6-11 procent HDP?

Česká ekonomika by mohla klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent hrubého domácího produktu (HDP), vyplývá z ankety ČTK mezi odborníky. Zároveň ale ekonomové upozorňují, že odhady jsou v současnosti velmi nejisté kvůli dalšímu prakticky nepředvídatelnému vývoji nejen v ČR, ale i v zahraničí.

»Ve druhém čtvrtletí očekáváme hluboký meziroční propad HDP o téměř 15 procent. Růst za posledních šest let bude vymazán z povrchu zemského. Ve třetím čtvrtletí se ekonomika snad už začne probouzet ze zlého snu. V průměru za celý letošní rok tak počítáme s poklesem HDP o 7,6 procenta. V roce 2021 by pak dynamika HDP měla vyskočit na šest až sedm procent,« odhadla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Krize spojená s pandemií přitom podle ní bude mít zřejmě na ekonomiku dlouhodobější dopad. »Na předkrizovou úroveň se můžeme vrátit až počátkem roku 2022,« uvedla. Dodala, že krize může ekonomiku připravit o 270 000 až 340 000 pracovních míst a výrazně zpomalit růst mezd.

Podle analytika České spořitelny Michala Skořepy padne letos ekonomika o sedm procent a ČR se na úroveň ekonomického výkonu ke konci roku 2019 vrátí nejspíš až někdy koncem roku 2022. Upozornil však, že výhled české ekonomiky je i nadále zásadně závislý na mnoha neznámých zdravotnického, politického nebo psychologického rázu.

K nejpesimističtějším prognózám patří odhad hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška. Ten čeká letos pokles HDP o 11 procent.

Zhruba desetiprocentní pokles ekonomiky nadále očekává i hlavní ekonom Deloitte David Marek. Zároveň neočekává rychlý návrat ekonomiky do původního stavu. »Řada firem již zanikla,« upozornil.

Desetiprocentní pokles HDP čeká letos i analytik ČSOB Petr Dufek. »Největší propad zažíváme právě nyní, v dubnu, a jak rychle se budeme vracet, bude záležet nejenom na domácích podmínkách, ale i těch zahraničních. Návrat na předkrizovou úroveň bude nejspíše delší, než naznačují výhledy nadnárodních institucí,« uvedl.

Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky ekonomika dosáhla svého dna v období březen až duben. Nyní už bude lépe. Za celý letošní rok čeká pokles ekonomiky o 6,5 procenta, ovšem v příštím roce rychlý růst přes devět procent.

Podobně to vidí hlavní ekonom Ing. Jakub Seidler. »Obecně platí, že odhady vývoje tuzemské ekonomiky v letošním roce se postupně posouvají k výraznějšímu propadu, který však bude vystřídán poměrně solidním růstem v roce příštím. My prozatím předpokládáme letošní propad tuzemské ekonomiky mírně převyšující krizový rok 2009. Stále je však potřeba mít na paměti, že jakékoli ekonomické odhady jsou nyní zatíženy velkou nejistotou,« uvedl.

Ministerstvo financí čeká v dubnové prognóze letošní pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Česká národní banka očekává kvůli dopadům pandemie koronaviru silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek letošního roku. Novou prognózu centrální banka zveřejní příští týden. Podle Mezinárodního měnového fondu česká ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.