Ilustrační FOTO - Pixabay

Mrtvý v libanonském Tripolisu

V severolibanonském Tripolisu v noci propukly kvůli propadu měny a následnému nárůstu cen potravin protesty. Jeden muž podlehl zranění po střetu mezi demonstranty a bezpečnostními složkami a zraněny byly další desítky lidí. Informovala o tom agentura AP.

Demonstrace v druhém největším městě Libanonu, kde stoupá míra nezaměstnanosti a počet chudých, začaly v pondělí a pokračovaly po půlnoci. Nespokojenci házeli zápalné láhve na několik bank, čímž způsobili materiální škody. Protesty propukly i v jiných libanonských městech a podle armády při nich byla řada lidí zraněna a více než deset osob bylo zadrženo.

Protivládní protesty v Libanonu se obnovily minulý týden, kdy úřady zmírnily řadu opatření zavedených s cílem zabránit šíření koronaviru. V zemi se dosud nákaza potvrdila u 710 lidí a 24 zemřelo.

Při protestech v Tripolisu podle libanonské státní tiskové agentury bylo zraněno více než 30 lidí a jeden člověk zemřel. V Bejrútu útočníci mezitím ráno zapálili bankomaty u jedné z libanonských bank.

Libanon se potýká mnoho měsíců s vážnou hospodářskou krizí, označovanou za nejhlubší od občanské války z let 1975-90. Provází ji inflace a propad devizových rezerv. Země je zadlužená 92 miliardami dolarů (2,3 biliony korun), což je 170 % jejího HDP. V březnu Libanon poprvé v historii ohlásil platební neschopnost a MMF odhadl, že letos se libanonská ekonomika propadne o 12 %. Občané viní banky, že se spolu s vládou podílely na zadlužení.

Rozhořčení libanonské veřejnosti se znásobilo poté, co banky zavedly nové regulace pohybu kapitálu. O víkendu hodnota libanonské libry na černém trhu rekordně klesla na 4000 liber k dolaru, zatímco oficiální kurz zůstal na 1507 librách k dolaru.

V neděli libanonská centrální banka zakázala směnárnám prodávat dolar za více než 3200 libanonských liber. V pondělí nakonec většina směnáren přestala dolary nabízet s tím, že klienti, kteří dolary mají, je nechtějí při takto nevýhodném kurzu prodat. Majitelé několika směnáren byli za porušení nařízení centrální banky zadrženi, což vyvolalo stávku ostatních směnáren, které požadují jejich propuštění.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.