Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. FOTO - Wikimedia commons

Moskva si nepřeje vyostřovat vztahy s ČR

Moskva si nepřeje vyostřovat vztahy s Českem, prohlásila v moskevském rozhlase mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Učinila tak podle agentury RIA Novosti při komentování posledních událostí včetně obvinění ruských diplomatů z přípravy atentátu na pražské politiky. V takovém případě by česká strana měla podle ruské mluvčí předložit konkrétní důkazy.

»Velice bychom si to nepřáli, děláme vše, aby tomu tak nebylo,« odpověděla Zacharovová v rozhlasové stanici Echo Moskvy na otázku, zda lze nyní vztahy mezi Moskvou a Prahou pokládat za napjaté. Údiv podle ní budí dění v českých médiích a počínání řady českých politiků. V daném případě se podle mluvčí jedná o jakési nekonečné a uměle vytvářené problémy. Příslušné složky a úřady by podle ní měly předložit faktické důkazy, anebo popřít některá tvrzení. Týdeník Respekt totiž v aktuálním čísle s odvoláním na neupřesněné zdroje napsal, že pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin přicestoval před třemi týdny s diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedlo auto ruské ambasády. České bezpečnostní složky dle Respektu vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře.

Hřib je podle RIA Novosti spjat s přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím podle zavražděného opozičního politika Borise Němcova, Kolář s odstraněním pomníku sovětského maršála Koněva. Ruské velvyslanectví se v pondělní nótě českému ministerstvu zahraničí ohradilo proti nepřípustným útokům na Rusko a jeho diplomatické zastoupení v Praze. České ministerstvo v úterý označilo ruskou nótu za nepatřičnou snahu o narušování svobody tisku. »Je faktem, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby,« citovala ruská agentura vyjádření mluvčí české diplomacie.

Ruské velvyslanectví naproti tomu uvádí, že od poloviny března ani jeden z diplomatů nepřicestoval na pražské letiště. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl tvrzení českých médií jako »novinářskou kachnu« a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov uvedl, že nikdo nepředložil důkazy, že se Rusko snažilo někoho v Česku otrávit.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 21 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.