Ilustrační FOTO - Haló noviny

O uvolňování vládních opatření bez závěru

Debatu o uvolňování vládních opatření kvůli epidemii koronaviru Sněmovna v úterý večer ukončila. Nepřijala však žádný závěr. K dispozici měla dva návrhy, kterými by si vyžádala podklady pro vládní opatření.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek chtěl, aby vláda předložila informace, ze kterých při uvolňování vládních omezení vycházela. Podle místopředsedy výboru pro bezpečnost, stínového ministra vnitra za KSČM Zdeňka Ondráčka měla vláda dodat do 5. května harmonogram opatření a podklady k nim. Ani tento návrh ovšem nenašel v plénu dostatečnou podporu, neboť pro něj nehlasovali ani někteří členové ODS a KDU-ČSL.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poukázal na to, že harmonogram uvolňování opatření už vláda zveřejnila, na rozdíl od podkladů k němu, které členové vlády nechtěli poskytnout ani při debatě o prodloužení nouzového stavu. »Bylo by liché se domnívat, že bychom se dozvěděli něco více,« uvedl.

V přerušené diskusi o nákupu ochranných zdravotnických pomůcek opozice poukazovala na pochybnosti ohledně firem, jejichž prostřednictvím chtěl stát prostředky získat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oponoval tím, že jeho úřad má stovku dodavatelů, ale pochybnosti se týkají jen čtyř z nich. »Ať se udělají účty, až se skutečně ta situace vyřeší. My s tím nemáme problém, ať se klidně kontroluje. Ale v této době hodnotit na základě dat, která jsou zkrátka neúplná, která se mění každým dnem, tak prostě není úplně férové,« řekl ministr. Uvedl, že jeho ministerstvo má objednáno zboží za 4,9 mld. Kč, zatím zaplatilo jen zhruba 2,3 mld. Kč za dodané zboží. Jeho úřad s centrálním nákupem skončí k 30.4.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že do pondělka úřad nakoupil 8,7 mil. respirátorů, 59,321 mil. roušek, 1,2 mil. kusů ochranných brýlí, 1,16 mil. ochranných obleků, 245 000 ochranných štítů, 1,6 mil. ochranných návleků, 900 celoobličejových masek CM6, 6100 filtrů T3R a 1,1 milionu rychlotestů. Ministerstvo za to zaplatilo celkem 3,9 mld. Kč.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 10 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.