Největší český zvon Zikmund se rozezní pro povzbuzení národa

Jako připomínka svátku zvoníků pražské arcidiecéze i povzbuzení v obtížné době bude v 18:00 výjimečně zvonit z katedrály sv. Víta zvon Zikmund. ČTK o tom informoval hlavní zvoník katedrály Tomáš Stařecký. Největší český zvon se k ostatním zvonům v katedrále přidává při slavnostních nebo výjimečných událostech.

Podle Stařeckého není přesně známo, jestli se někdy v historii katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha zvony odmlčely na tak dlouho jako v současné době, kdy svět zasáhla pandemie koronaviru. Naposledy se všechny zvony rozezněly v neděli 15. března a pak za mimořádných podmínek v poledne na velikonoční neděli. Katedrální zvonice je tak již přes měsíc tichá.

Zvon Zikmund z r. 1549 od Tomáše Jaroše z Brna. Pohled na východní stranu.. FOTO - Wikimedia commons

V 18:00 opět nad Prahou zazní majestátní zvon Zikmund, a to nejen jako připomínka svátku zvoníků pražské arcidiecéze, ale především jako povzbuzení a hlas naděje v lepší časy v době snad již ustupující virové pandemie, uvedl Stařecký.

Spolek Pražští zvoníci svatovítští - Campanarii Sancti Viti jsou dobrovolnou skupinou nadšených zvoníků, která zajišťuje ruční zvonění zvonů katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha nejméně půl století. Někteří ze zvoníků jsou v aktivní službě přes tři desítky let a významně se podílejí na zachování kontinuity tradice ručního zvonění v katedrále.

V současné době zajišťuje zvonění v katedrále sv. Víta 24 pravidelných zvoníků. Zvoní se vždy v neděli před mší a v poledne - vždy 15 minut. Při mimořádných příležitostech a svátcích se přidává i zvon Zikmund. Počet všech zvonění za kalendářní rok se pohybuje kolem 130. Každé zvonění je specifické - jinak se zvoní na ranní nedělní mši, jinak na sváteční poledne, při pontifikální mši, při rekviem, při Te Deum či při procesí.

Zvon Zikmund byl dlouho ve špatném stavu, znovu se po odmlce rozezněl loni v listopadu u příležitosti 30. výročí svatořečení Anežky České. Zvon, který byl zhotoven skoro před 500 lety, se odmlčel v červnu roku 2002, bylo to tehdy shodou okolností několik hodin po skončení voleb do Sněmovny. Jeho srdce puklo při vyzvánění u příležitosti poutního svátku svatého Víta. Téměř půltunové zlomené srdce propadlo první podlahou z tlustých fošen a zastavilo se o další podlahu, která bývá pod velkými zvony právě kvůli podobným případům. Zvonař Petr Rudolf Manoušek tehdy uvedl, že na lomu bylo vidět, že uvnitř srdce zvonu byla vada už od jeho výroby. Podle legend puknutí srdce zvonu nevěstí nic dobrého.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-04-30 17:15
Zvoníkôm čest a sláva a co se týče flandsmančaftu, zatím se snad,
až na jednotlivce, moc nepřetrhli ...Spíš vyčkávají.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.