Ilustrační FOTO - Pixabay

S graffiti proti koronaviru

Na zdi domu v chudinské čtvrti v keňském velkoměstě Nairobi je nasprejované téměř dvoumetrové graffiti muže se zachmuřeným výrazem, šikmo posazenou kšiltovkou a rouškou přes nos a ústa. Vedle něj tkví nápis Korona je opravdová.

V Mathare, druhém největším slumu keňské metropole, je k vidění dalších šest podobných děl - jedno lidi vyzývá k mytí rukou, další k bezhotovostním platbám. Všechna díla přinášejí rady v souladu s ochranou veřejného zdraví a mají přispět k omezení šíření koronaviru. V Keni je přes 400 potvrzených případů nákazy, z toho pár desítek lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. V přeplněné osadě, kde je dodržování rozestupů a práce z domova nedosažitelným snem, se kampaň snaží lidem ukázat uskutečnitelnou cestu, jak před virem ochránit sebe i svou komunitu. Na rozdíl od škrobených tiskových konferencí keňské vlády vysílaných v televizi se osvěta pomocí graffiti snaží promlouvat hlasem lidí, kteří ve slumu žijí.

Duchovními otci graffiti kampaně jsou 24letý Antony Mwelu z agentury Light Art Club a umělec Brian Musasia Wanyande. Mwelu, který se v Mathare narodil a vyrostl, čtvrť na severu metropole navštívil před několika týdny. Tehdy dospěl k závěru, že potřeba zakročit. »Seděl jsem se svými přáteli a zeptal se jich, zda věří, že je koronavirus opravdový. Většina z nich řekla ne, nevěříme tomu,« popisuje Mwelu. Podobný zážitek měl i Wanyande. »Šíří se tu spoustu dezinformací a část faktů je podávána za pomocí složitých anglických slov,« říká umělec. Proto se Wanyande rozhodl, že je potřeba poselství předat nejenom pomocí zajímavého vizuálu, ale i jednoduchého jazyka. Některá z graffiti jsou psaná v místním slangu nazývaném sheng, který vznikl smíšením angličtiny se svahilštinou.

Obyvatelé Mathare, kterých podle tamní organizace Mathare Foundation může být až půl milionu, si umění zamilovali. Zatímco Wanyande maloval své dílo vyzývající k placení kartou, na kterém je zubící se mladík opírající se o svou motorku-taxi a žena před svým pouličním stánkem s banány, utvořil se kolem něj dav. Desítky obyvatel slumu umění okukovaly, další mžouraly do svých chytrých telefonů a graffiti si fotily. Podnikavé duo se rozhodlo obyvatele Mathare do svého projektu zahrnout a některé i zaměstnat. Wanyande, který je v nairobských kruzích pouličního umění dobře známý, na svých dílech spolupracoval s několika začínajícími umělci ze slumu. Několik lidí bylo najato na výpomoc, mimo jiné jako ochranka, říká Mwelu. Taková brigáda je velmi cenná, obzvlášť proto, že nyní ubývá příležitostí sehnat si jednorázovou práci.

Projekt si Mwelu a Wanyande prozatím financují sami. Mweluův tým k tomu účelu využívá peníze, jež si vydělal při kampaních pro velké společnosti. »Děláme to pro dobrý účel a pro lidi, raději než pro výdělek,« uzavírá Mwelu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.