Krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro. FOTO - Wikimedia commons

Bolsonarův kámoš neprošel

Brazilský nejvyšší soud pozastavil jmenování šéfa federální policie, jehož vybral krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro a který je blízkým přítelem hlavy státu i její rodiny.

Informovala o tom agentura EFE. Alexandre Ramagem, od loňska šéf tajné služby, se měl nové funkce ujmout ve středu. Soudce nejvyššího soudu Alexander de Moraes pozastavil Ramagemovo jmenování na základě stížnosti Demokratické strany práce (PDT), která kritizovala prezidentův krok proto, že Ramagem je už několik let blízkým přítelem Bolsonarovy rodiny. Federální policie totiž nyní vyšetřuje několik korupčních a podvodných politických kauz, které se týkají Bolsonarových synů.

»Vydal jsem předběžné rozhodnutí o pozastavení účinnosti dekretu, který jmenuje Alexandreho Ramagema Rodriguese do úřadu generálního ředitele federální policie,« uvedl soudce De Moraes. Jmenování by totiž »porušilo ústavní principy nestrannosti, morálky a veřejného zájmu«. Soudce rovněž podle ČTK uvedl, že federální policie není tajnou službou prezidenta.

Federální policie nyní podle místního tisku vyšetřuje mj. dva ze čtyř Bolsonarových synů. Také na místo nového ministra spravedlnosti chtěl původně Bolsonaro dosadit přítele své rodiny – Jorgeho Oliveiru, který je od loňska šéfem prezidentského úřadu. Po široké kritice ale Bolsonaro od tohoto kroku ustoupil.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2020-05-02 16:13
Tento fašistický vůdce Brazílie, jehož vzor byl generál Pinochet se
snaží uzurpovat moc všude kde se dá. Jeho vazby na podsvětí, adorace
Pinocheta, rušení těch minimálních sociálních výdobytků, ktoré
prosadila bývalá ,svrhnutá prezidentka výrazná opora v armádě
dávaly tuši, jakým směrem se Brazílie bude ubírat! Roste chudoba,
násilné činy, v počtu vražd je Brazília na čele světového
řebříčku. Už žijeme v 21 století a ne ve středověku!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.