Nový válečný zločin Izraele

Liga arabských států (LAS) ve čtvrtek odsoudila izraelský plán anexe části palestinského Západního břehu Jordánu a označila ho za nový válečný zločin Izraele vůči Palestincům. LAS vydala toto prohlášení po videokonferenci ministrů zahraničí členských zemí.

Generální tajemník ligy Ahmad Abúl Ghajt. FOTO - Wikimedia commons

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uzavřel 20. dubna dohodu o společné vládě s centristou Bennym Gancem. Oba v ní souhlasili s rozšířením izraelské svrchovanosti na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a údolí řeky Jordán, což se v praxi rovná anexi. V dohodě je uveden 1. červenec jako termín zahájení vládní debaty o tomto kroku. »Realizace těchto plánů je novým válečným zločinem na izraelském seznamu brutálních zločinů proti palestinskému národu,« uvádí se v prohlášení ministrů. Generální tajemník ligy Ahmad Abúl Ghajt obvinil podle ČTK Izrael, že zneužívá situace, kdy je celý svět zaměstnán řešením epidemie způsobené koronavirem, k vytvoření nové faktické situace. »Pokud se to stane, pak to znemožní založení nezávislého, svébytného, územně celistvého a životaschopného palestinského státu,« sdělil Ghajt.

USA jako hlavní spojenec Izraele plán samozřejmě schvalují, palestinská samospráva pohrozila vypovězením předchozích dohod uzavřených s Izraelem a USA. Arabské státy si přejí, aby se Washington řídil rezolucemi OSN a izraelský plán nepodpořil.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 16 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2020-05-04 14:13
To by bylo fajn, spravedlnost by zase jednou po čase zvítězila... R.
Janouch
fronda
2020-05-03 11:40
Asi to dopadne jako v JAR. Palestinci Izraelce přečíslí a převezmou
celou zemi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.