Ilustrační FOTO - Pixabay

Jihočeský kraj spustí plošné testování 5. května

České Budějovice - Plošné testování na koronavirus, které připravuje Jihočeský kraj, začne na Strakonicku a Písecku 5. a 7. května. Výsledky naznačí promořenost koronavirem v regionu. Kraj chce otestovat 2000 lidí. Ve videobriefingu to řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

"Budeme testovat dvě skupiny lidí. V jedné půjde o profesní skupinu, v níž budou zástupci exponovaných povolání jako řidiči, policisté, hasiči, nebo prodavačky. A druhá skupina bude statistický vzorek průměrné populace a bude to odstupňováno podle věku," řekla Stráská.

Kraj bude testovat lidi na Písecku a Strakonicku. Tyto dva okresy jsou optikou koronaviru naprosto rozdílné. Zatímco na Strakonicku je 37 potvrzených případů onemocnění covid-19, což je téměř nejvíce v kraji, Písecko zatím evidovalo devět pacientů. "Jsem velmi zvědavá na výsledek testování. Na stránkách strakonické nemocnice je formulář pro zájemce o testování. Ale musím upozornit, že i přes velký zájem ne všichni, kteří se hlásí, mohou být vybráni," řekla hejtmanka.

Jihočeský kraj je v přepočtu na obyvatele nejméně nakaženým regionem v republice. Na 100.000 lidí připadá aktuálně 26,99 prokázaných případů. Podle hejtmanky testování tento fakt jen potvrdí. "Tipuji si velmi nízké procento promořenosti. I proto říkám, že jsem obezřetná při takovém tom překotném rozvolňování opatření proti koronaviru," uvedla Stráská.

Hygienici v Jihočeském kraji v pátek už třetí den v řadě nezaznamenali žádný nový případ koronaviru. Nemocných v kraji zůstávalo 52, vyléčených je stále 114, vyplývá z aktuálních dat k pátečním 18:00. Celkový počet případů od začátku pandemie v kraji je 172. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo v kraji dosud šest lidí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.