Ilustrační FOTO - Pixabay

Hrozí vojenská intervence do Venezuely?

Většina Američanů, protože se potýkáme s touhle děsivou pandemií, neví vůbec nic o tom, že Trumpova vláda uskutečňuje největší vojenskou operaci v Latinské Americe za posledních 30 let, a už objasnila, že cílem je údajný venezuelský »narkoterorismus«.

Stojí za povšimnutí, že k poslednímu přesunu podobného rozsahu došlo v době americké intervence v Panamě k odstranění generála Manuela Noriegy v roce 1989

Prezident Trump ohlásil přesun na začátku tiskové konference ke COVID-19 prvního dubna. Podle ministra obrany Marka Espera se na tomto soustředění sil podílejí torpédoborce a čluny pro boj u pobřeží, skutry pobřežní stráže, pobřežní hlídkové letadlo a části armádních bezpečnostních složek. Generál Mark Milley, šéf náčelníků štábu, dodal, že do operace jsou zapojeny tisíce námořníků, příslušníků pobřežní stráže, vojáků, letců a námořní pěchoty. Oznámení přišlo týden poté, co generální prokurátor William Barr rozpečetil obžalovací spis proti prezidentu Nicolasi Madurovi a třinácti dalším současným nebo bývalým venezuelským činovníkům. Byli obviněni z »narkoterorismu«, a byly nabídnuty odměny ve výši milionů dolarů v hotovosti za informace vedoucí k jejich dopadení, mezi jiným 15 milionů za dopadení Madura.

Představitelé Trumpovy vlády na tiskové konferenci objasňovali, že hlavním terčem této rozsáhlé vojenské mise je, jak řekl Esper, nelegitimní Madurův režim ve Venezuele, jenž spoléhá na zisky plynoucí z prodeje narkotik k zachování moci pomocí síly. Poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brian řekl: »Budeme i nadále vykonávat politiku největšího nátlaku, abychom odvrátili škodlivou činnost Madurova režimu, včetně pašování drog.«

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. FOTO - Wikimedia commons

Se zákazem volného pohybu ve venezuelských městech a s tím, že země zápasí, aby zvládla hrozbu zdravotní krize a k tomu dalšího ekonomického otřesu, je jasné, že Trumpova vláda vidí novou příležitost ke snaze o dosažení změny režimu. Prezident Trump vyhrožuje vojenským zásahem od roku 2017, a tenhle masivní přesun námořních prostředků do blízkosti Venezuely přibližuje USA o krok k ozbrojenému útoku. William Brownfield, bývalý velvyslanec USA ve Venezuele a jeden z architektů strategie k podlomení venezuelské vlády, nazval přesun »aplikováním (Trumpovy) vojenské varianty«.

Podle serveru ForeignPolicy ministerstvo obrany USA odmítalo přesunout tak velké množství vojenských prostředků do Karibiku, zvlášť v době, kdy vojenská mašinérie USA musí čelit šíření COVID-19 (čehož jsme byli svědky na palubě letadlové lodi Theodore Roosevelt). Podle jednoho bývalého vysokého vládního úředníka bylo Trumpovo rozhodnutí vyslat tyto jednotky i přes námitky velitelů ministerstva obrany vedeno čistě politikou.

Jeden vyšší úředník Pentagonu řekl časopisu Newsweek, že »předpokladem operace je úder proti pašování drog - ale slyšeli jste vůbec kdy o použití takovéhle síly proti drogám? Základním účelem je nátlak na Madurův režim.« Takový tlak mohl přijít ve formě zmocnění se venezuelských ropných tankerů americkým vojenským námořnictvem, alespoň podle jednoho vysokého Madurova vládního činitele. Podle tvrzení Pentagonu tu je oprávněná obava - bez jakéhokoli důkazu - že drogy jsou pašované pomocí lodí z Venezuely na Kubu. Vzhledem k tomu, že se vláda USA zaměřila na lodě - a sankcionovala je - jež dopravují ropu z Kuby do Venezuely, je stěží uvěřitelné, že by armáda USA obsadila venezuelské ropné tankery.

Jak odhalila nedávná reportáž Washingtonského úřadu pro Latinskou Ameriku (WOLA), vlastní údaje vlády USA ukázaly, že jen malý zlomek kolumbijského kokainu je na cestě do USA v lodích dopravován přes Venezuelu. Podle těchto údajů šlo v roce 2018 šestkrát víc kokainu přes Guatemalu než přes Venezuelu.

Venezuela bojuje s COVID-19 uvnitř svých vlastních hranic, stejně jako to děláme u nás doma. Země také zakouší hlubokou ekonomickou krizi a čelí krutému nedostatku lékařských dodávek, což se jednostrannými ekonomickými sankcemi ze strany USA ještě zhoršuje. Prezident Trump nemá právo posílat vojenské prostředky USA proti Venezuele, zemi, jež v žádné formě nepředstavuje hrozbu vůči bezpečnosti Spojených států, a zvlášť ne teď, když po světě i v naší vlastní zemi zuří pandemie.

Medea Benjaminová a Leonardo Flores

Překlad Vladimír Sedláček


Medea Benjaminová je spoluzakladatelka organizace CODEPINK: Ženy za mír. Leonardo Flores je expert na latinsko-americkou politiku.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 47 hlasů.

Medea Benjaminová a Leonardo Flores

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2020-05-03 19:59
Už našly USA v Iráku ty chemické zbraně?
novotnyjaro
2020-05-03 19:29
Amíci si opět zahrávají! Nevím, zda si uvědomují, že ropné
naleziště ve Venezuele/ což je zásadní problém pro USA, ne
narkotika/, odkoupila ruská vládní společnost Rosneft!A že určitě si
zajistila i vojenskou ochranu. Takže USA mohou pokračovat ve zvýšení
počtu svých mrtvých- po Vietnamu a COVID 19,může následovat i
Venezuela!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.