Vicepremiér Karel Havlíček. FOTO - Wikimedia commons

Ruské hrozbě se vysmáli i bezpečnostní experti

Ruské výhrůžky pražským politikům jsou podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) nepřijatelné, vláda však odvetné kroky včetně případného vyhoštění některých diplomatů podnikne až po potvrzení informací bezpečnostními složkami.

Havlíček to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. »Nedomnívám se, že je vhodná doba na to snižovat počet diplomatů. Je třeba prošetřit faktický stav, dělat závěry je předčasné,« uvedl Havlíček k žádosti senátního zahraničního výboru, aby vláda představila plán na snížení počtu ruských diplomatů v České republice. »Nesmíme panikařit a na základě spekulativních informací vypovídat velvyslance,« řekl Havlíček. Jedním dechem však dodal, že »nikdo nesmí vyhrožovat a narušovat naši suverenitu. A kdokoli to udělá, ať už je to Čína nebo Amerika, tak musí dostat tvrdou odpověď,« dodal Havlíček i v souvislosti s články, které se objevily v ruském tisku o možném zavlečení komunálních politiků do Ruska, kde by jim hrozilo trestní stíhání a vězení.

Vicepremiér tak reagoval na informace týdeníku Respekt, podle něhož do ČR přijel s diplomatickým pasem pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Pod policejní ochranou jsou pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a také starosta Řeporyj Pavel Novotný (ODS). Koláře Rusko kritizuje kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Hřiba kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi. Novotný je terčem kvůli pamětní desce vlasovcům. Ruští činitelé pohrozili těmto politikům trestním stíháním.

Filip: Zpochybňuji, že Rusko nám vyhrožuje!

To, že nám Rusko vyhrožuje, zpochybnil v pořadu předseda ÚV KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip, který mj. zdůraznil, že jeden článek v Respektu ještě neznamená, že informace jsou pravdivé, také si nemyslí, že by Rusko České republice vyhrožovalo. »Jsem přesvědčen o tom, že každý suverénní stát kromě své vlastní politiky také dělá suverénně své mezinárodní závazky, smlouvy atd.,« zdůraznil Filip. Připomněl mezinárodní smlouvu z roku 1993, kterou podepsali prezidenti ČR Václav Havel a prezident RF Boris Jelcin o vzájemných vztazích. Někteří naši politici ji podle jeho slov nerespektují, protože smlouva se týká nejen ochrany válečných hrobů, ale i památníků, které mají být volně přístupné, starosta Kolář však přístup k pomníku maršála Koněva lidem znemožnil.

Předseda ÚV KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.

»Pokud jde o článek v Respektu, tomu se vysmáli naši bezpečnostní experti, jako je Andor Šándor nebo generál Jaroslav Štefec. A říkají, že takovou blbost ještě nečetli. Tohle snad nemohla vymyslet ani BIS a plukovník Koudelka by se musel stydět za takové aktivní opatření, protože to musela být nějaká soukromá iniciativa… Zpochybňuji to, že Rusko nám vyhrožuje,« prohlásil předseda komunistů.

K postojí tří českých politiků má vážné výhrady. »Oni zde oslavují fašismus. Nechápu, proč by český politik měl oslavovat vlasovce a stavět jim pomníky. Vlasovci byli podporovatelé Hitlera, nejhoršího fašistického vraha v Evropě! Postavit památník vlasovcům, je jako postavit památník fašismu,« zdůraznil Filip. Podobně jako Havlíček uvedl, že Sněmovna by se záležitostí mohla zabývat až na základě faktů.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš označil vládní přístup za vágní a zdrženlivý. Bartoš i v souvislosti s čínským tlakem na české politiky uvedl, že Sněmovna by si kvůli němu měla zřídit vyšetřovací komisi. Reagoval tak na to, že prezidentův kancléř Vratislav Mynář odmítl přijít na sněmovní zahraniční výbor vysvětlit okolnosti dopisu čínského velvyslanectví, který v lednu na Hradě dostal před svou náhlou smrtí předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). V dopise byl varován před odvetou za plánovanou cestu na Tchaj-wan. Filip uvedl, že by jako předseda výboru nepřipustil, aby Mynář na jednání výboru nepřišel. Podle Bartoše si však Hrad prakticky dělá, co chce.

Havlíček zase kritizoval pražský magistrát, že se chová ve vztahu k Číně jako slon v porcelánu kvůli zrušení sesterské smlouvy s Pekingem. Důvodem byla klauzule o uznání jednotné Číny. Bartoš se dotázal, proč vicepremiér stejná slova nepoužil na adresu vyjádření prezidenta Miloše Zemana, která nejsou v souladu s oficiální zahraniční politikou, nebo k fotografiím premiéra Andreje Babiše (ANO) s diktátory.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 100 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-05-04 00:56
Náckové se prostě chovají jako náckové.
svaty_vaclav
2020-05-03 19:47
Hřibovi od Pirátů, Novotnému z ODS a Kolářovi z TOP-09 se směje
celá republika.
slechta48
2020-05-03 17:45
Moravec ze svých Otázek zase udělal španělskou býčí arénu. Pokud
mluvil Bartoš tak byl v pohodě, když byli u výslechu zbývající dva
bylo slyšet jen promiňte a skákání do řeči či překřikování
ministra Havlíčka i předsedy Filipa. Prostě ti dva nepoddajní
nechtěli říci to co chtěl vyslýchající v odpovědi slyšet. Kvalita
Zpravodajství a Publicistiky na Kavčích horách tak stále a vytrvale
klesá, ať se sami redaktoři na obrazovce chválí o sto šest ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.