Ilustrační FOTO - Pixabay

Zákon má umožnit mimořádné odměny zdravotníků

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předloží do dvou týdnů vládě návrh na změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by měla umožnit výjimečně odměnit zdravotníky, kteří pečují o pacienty s nemocí COVID-19.

Vojtěch to řekl v debatě televize Prima. Odměnit by tak podle něj mělo být možné nejen lékaře ve státních nemocnicích. »Chystáme změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ten chceme předložit na vládu do dvou týdnů tak, aby v týdnu od 25. května šel do Sněmovny ve stavu legislativní nouze,« sdělil. »Na základě toho vydáme kompenzační vyhlášku, která zohlední sníženou produkci nemocnic. Chceme, aby nikdo na tom nebyl bit, aby poskytovatelé, kteří se starali o covidové pacienty, měli určitou bonifikaci, protože s tím stávající úhradová vyhláška nepočítala,« vysvětlil ministr.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo koncem dubna státní nemocnice, aby daly zdravotníkům mimořádné odměny. Za odběry vzorků až 1500 Kč za hodinu, ostatním pečujícím o pacienty s nemocí COVID-19 mezi 100 až 500 Kč za hodinu podle rizikovosti práce. Odbory to kritizovaly a uvedly, že by ministerstvo mělo přidat peníze na odměny zdravotníků i v regionech, tedy v nemocnicích zřizovaných kraji, městy nebo soukromníky. Ministr uvedl, že odměny by měly svým lékařům přiznat i jiní zřizovatelé než stát; měly by na to mít dost peněz z úhrad od pojišťoven.

»Vydal jsem pokyn našim nemocnicím, které zřizuje ministerstvo zdravotnictví. U ostatních nemocnic se to bude muset řešit skrze úhradovou vyhlášku, ministerstvo samo nedisponuje finančními prostředky. Proto budeme muset udělat změnu úhradové vyhlášky,« řekl ministr. Lékaři například v krajských nemocnicích ale kvůli odměnám nemusejí čekat na tuto změnu, měli by peníze dostat již nyní, protože nemocnice na to podle Vojtěcha peníze z úhrad mají.

Zdravotní pojišťovny už v březnu deklarovaly, že nemocnicím nechají původní výši záloh i v případě, že v době epidemie ošetřily méně pacientů, a nebudou vyžadovat jejich vracení. Zdravotnictví mělo mít letos s dispozici asi 350 miliard korun, zhruba polovina jde do nemocnic. Ministerstvo odhadlo, že schodek veřejného zdravotního pojištění bude letos zhruba 40 miliard. Pojišťovny ho dorovnají z rezerv z minulých let.

Z celkových 60 328 lůžek ve 194 nemocnicích je akutní péče poskytovaná na zhruba 48 000 lůžkách. Kraje zřizují asi 38 procent lůžek akutní a následné péče, města necelých osm procent. Ve státem řízených nemocnicích pracuje asi 20 procent z celkem zhruba 50 tisíc lékařů a zubařů a téměř 25 procent nelékařských zdravotníků. Dalších 20 procent lékařů a 29 procent zdravotníků pracuje v krajských nemocnicích.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 8 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.