Ilustrační FOTO - Pixabay

Vláda chce zrušit daň z nabytí nemovitosti

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti chce vláda zrušit. Daňové odpočty zůstanou zachovány i u nových hypoték, ale jen do konce roku 2021. Požadavky na zrušení této daně zaznívají dlouhodobě. Její případné zrušení však má i své odpůrce.

»Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 tak platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně,« uvedlo ministerstvo financí.

Novela by měla mít podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později.

Zároveň vláda minulý týden prodloužila z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Případné zrušení daně z nabytí nemovitosti označili již dříve za správný krok zástupci většiny realitních firem a developerů. Podle nich by to mohlo rozhýbat realitní trh. Tím argumentovalo i ministerstvo financí. Daňoví odborníci se nicméně na přínosu zrušit daň neshodují. Podle jedněch je to nesystémové opatření, které trh s nemovitostmi neovlivní. Podle dalších je to dobrý nápad, který by i mohl trhu pomoci, ale neměl by se zavádět v době krize. Pravicová opozice zrušení daně z nabytí nemovitostí prosazuje dlouhodobě.

Nemovitosti se nekupují jen pro bydlení, ale i pro byznys

»Je evidentní, že vláda vyšla vstříc dlouhodobým požadavkům na zrušení této daně. Nicméně mně osobně visí otazník nad odpočitatelnou položkou úroků z hypoték. Protože ano, pomoc lidem je ta, že jim zůstanou peníze na případné opravy. Když nebudou mít odpočet, tak to, co dávají státu, se rozloží třeba na 15, 20, 30 let. Tomu rozumím,« prohlásila pro náš list předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM). Dodala, že si není úplně jistá, zda tímto návrhem »nebudeme podporovat více ty, kteří si mohou dovolit koupit nemovitosti třeba v hotovosti, resp. bez úvěrů. A druhá věc, kterou budeme v klubu určitě probírat, bude také pohled na různé realitní společnosti, které de facto skupují nemovitosti za účelem podnikání,« zdůraznila poslankyně KSČM.

Předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM).

Diskusi se však rozhodně nebrání, ale některé věci si budou muset vyjasnit komunističtí poslanci v klubu, a Vostrá předpokládá, že pak i při projednávání v rozpočtovém výboru. »Přestože vím, že většinově panuje názor, že lidé nechtějí tuto daň platit, přijde jim i složitá na spravování apod., tak si musíme uvědomit, že nemovitosti nekupují pouze občané pro své bydlení, ale jsou i subjekty, které je mají pro účel podnikání,« zdůraznila předsedkyně sněmovních rozpočtářů.

Zrušení daně bude znamenat snížení příjmů rozpočtu o zhruba 13,8 miliardy korun ročně. Letos by to mělo být 10,6 miliardy. Zrušení uplatňování odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení bude znamenat pro veřejné rozpočty dodatečných pět miliard korun navíc.

Trh by se tímto krokem mohl rozhýbat

»Dobrá zpráva pro trh je, že konečně došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Trh by se tím opravdu mohl rozhýbat. Zbytek tohoto roku bude tedy pro realitní trh klíčový, mohu koupit nemovitost bez daně z nabytí, dále si k tomu mohu odečítat úroky, a pokud kupuji byt na investici, platí pro mě do konce roku pětiletý časový test,« uvedl hypoteční specialista Bidli Daniel Horňák.

I regionální ředitel 4fin Tomáš Trauške se domnívá, že zrušení daně z nabytí nemovitosti zrychlí a rozpohybuje trh s nemovitostmi. »Spolu s ní však vláda zruší také odpočet úroků, tedy jedinou podporu bydlení, kterou Češi mají. Z nemovitosti za čtyři miliony korun tak sice kupující nezaplatí daň 160 000 Kč, ale na druhou stranu dá státu při hypotéce za 30 let jiných 200 000 Kč, které mohl doteď odečíst. Tuto změnu nejvíce odnesou lidé s nižšími příjmy, rodiny s dětmi a páry, které plánují rodinu,« uvedl.

MF však argumentuje tím, že kupujícím díky návrhu zůstane více peněz než předtím a především je budou mít hned, ne až za 20 či 30 let po splacení těchto úvěrů.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy zrušení daně pomůže realitnímu trhu, může to snížit celkově ceny nemovitostí a pomůže to i ekonomice tím, že lidem zůstane více peněz na jiné útraty.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 7 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.