Nazarbajevová odvolána

Nejstarší dcera stále vlivného kazašského exprezidenta Nursultana Nazarbajeva od soboty již nevykonává funkci předsedkyně Senátu, horní komory parlamentu.

Okolnosti, za nichž Dariga Nazarbajevová post opustila, zatím nejsou jasné. Agentura TASS napsala, že prezident Kasym-Žomart Tokajev v sobotu podepsal příslušný dekret. Ve stručném textu se pouze uvádí, že »končí pravomoce poslance Senátu Darigy Nazarbajevové«. Důvody, které hlavu státu k tomu kroku vedly, nejsou známé.

Dariga Nazarbajevová. FOTO - Wikimedia commons

Nazarbajevova dcera byla jednomyslně zvolena do čela horní komory kazašského parlamentu loni 20. března. V létě téhož roku jí sice měl vypršet poslanecký mandát, ale Tokajev ho v srpnu mimořádně prodloužil. Následně Darigu navrhl Senátu k potvrzení ve funkci předsedkyně a senátoři ho 1. září poslechli.

Podle kazašské ústavy je předseda Senátu druhým nejvyšším představitelem státu. V případě úmrtí prezidenta, jeho rezignace nebo jeho neschopnosti funkci vykonávat pravomoci hlavy státu přebírá. Podle ruských komentátorů se do nové fáze dostal boj politických frakcí v Kazachstánu, v němž momentálně exprezident Nazarbajev »dostal citelnou ránu«.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 6 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.