Kancléřka Angela Merkelová. FOTO - Haló noviny

Merkelová za investice do ekotechnologií

Při obnově ekonomik postižených koronavirem je podle německé kancléřky Angely Merkelové nutné investovat do ekologických technologií budoucnosti.

Šéfka německé vlády to před týdnem řekla na mezinárodní videokonferenci o ochraně klimatu. Vyjádřila se také pro to, aby si Evropská unie stanovila cíl snížit do roku 2030 množství emisí skleníkových plynů o 50 až 55 % ve srovnání s rokem 1990. Nyní EU počítá s poklesem o 40 %.

Merkelová zdůraznila, že není možné nechat se uspokojit aktuálním poklesem emisí, protože ten je způsoben dopadem pandemie. Tématu klimatických změn je podle ní nutné se nadále věnovat se vší vážností a v rámci mezinárodní spolupráce, která předpokládá i další prosazování pařížské dohody o ochraně klimatu.

Za nejefektivnější cestu, jak klimatické změny omezit, nyní šéfka německé vlády označila ekonomickou motivaci skrze stanovení přiměřené ceny za tunu oxidu uhličitého (CO2). »CO2 musí mít cenu,« poznamenal ve svém příspěvku také generální tajemník OSN António Guterres, který dále požaduje mj. ukončení podpory fosilních paliv.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab, který na videokonferenci zastoupil premiéra Borise Johnsona, s Merkelovou souhlasil v tom, že obnova pandemií postižených ekonomik musí být zaměřená na budoucnost, což podle něj znamená investice do sektorů, v nichž je možné bojovat proti klimatickým změnám. »O to důležitější bude, když budeme vytvářet programy na podporu hospodářského růstu - mít ochranu klimatu vždy jasně na vědomí a dát zřetelně najevo, že na ochraně klimatu nebudeme šetřit, ale budeme investovat do technologií, které mají budoucnost,« řekla předtím ve stejném progresivním duchu německá kancléřka.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-05-04 18:55
Merkelová nezelená. Odstavit v Německu jaderné elektrárny a jejich
výpadek i s postupným odstavováním zbývajících uhelných nahradit
spalováním zemního plynu? Kolik CO2 vyprodukuje výroba a likvidace
solárních panelů v Číně?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.