Přístav v Saint-Tropez. FOTO - Wikimedia commons

Boháči štvou obyvatele Saint-Tropez

»Velmi bohatí lidé jsou jiní než vy a já,« napsal svého času Francis Scott Fitzgerald. Jen zřídka je toto tvrzení tak zjevné jako v případě strategií izolace ultra-bohatých, jež odhalila doba pandemie nemoci COVID-19, napsal list The Washington Post.

Někteří se ukrývají v luxusních, supermoderních bunkrech. Jiní si pronajali přímořská sídla, do kterých se uchýlili po dobu pandemie. Z karibského souostroví Grenadiny zveřejnil hudební vydavatelský magnát - a miliardář - David Geffen na Instagramu snímky své bezmála 140 metrů dlouhé jachty Rising Sun a doplnil je vzkazem: »Doufám, že se všichni držíte v bezpečí.«

A ve známém letovisku Saint-Tropez na francouzské Riviéře mají někteří z nejbohatších lidí světa nejen zdmi obehnaný a branou chráněný komplex, ale také vlastní, soukromé testovací středisko na možnou přítomnost koronaviru.

Bývalá četnická stanice. FOTO - Wikimedia commons

V komplexu Les Parcs de Saint-Tropez, který leží na ploše 110 hektarů, mají vily podobné palácům například předseda představenstva koncernu LVMH Bernard Arnault, majitel hotelu Ritz Paris Mohamed al-Fayed nebo indický ocelový magnát Lakšmí Mittal.

Místní zdravotní středisko, kde slouží lékař a laboratorní technik, odebírá a kontroluje vzorky obyvatel komplexu a jejich přátel. Podrobnosti o tom unikly do regionálního listu Var-Matin, podle nějž se o zdravotní péči postaral předseda asociace Les Parcs Jean-Louis Oger. Tento movitý farmaceut a podnikatel vlastní na jihu Francie několik klinik a laboratoří.

A místní obyvatele přítomnost testovacího střediska »jen pro vyvolené« značně popudila. »Tomu se říká solidarita,« řekl jeden z nich listu Var-Matin.

Po celé Francii, kde už během pandemie zemřelo více než 20 000 lidí, u nichž byla zjištěna nákaza koronavirem, je většina veřejných nemocnic zahlcená pacienty s nemocí COVID-19. Testů je nedostatek, anebo jsou zcela nedostupné. A stejná situace panuje i v sainttropezské nemocnici Pôle de Santé du Golfe.

Zdravotníci jsou pobouření, řekl jeden z doktorů této veřejné nemocnice, který si nepřál být jmenován. »Není normální, že tu nemáme vůbec nic - nemáme žádné testy - a je to doslova noční můra nějaký test sehnat,« dodal.

Oger trvá na tom, že zdravotníci v komplexu provádějí jen krevní testy v rámci klinické studie, kterou vede jeho společnost s cílem zjistit hladinu imunity u lidí, kteří byli virem nakaženi. »Neprováděli jsme žádné nosní testy, podle nichž se zjistí, zda je pacient nemocný,« prohlásil. Místní obyvatelé ovšem uvádějí, že k nim se donesly jiné informace.

»Tomu nevěřím ani trochu,« řekla Laetitia Leplaideurová, bývalá předsedkyně Rotary klubu. »Obyvatelé Saint-Tropez mluví o tom, že se v komplexu provádějí testy na COVID-19. A jsou bez sebe vzteky, protože všichni bychom si chtěli nechat udělat test,« dodala.

Komplex Les Parcs de Saint-Tropez byl založen v roce 1951, kdy stavitel Robert Geffroy uvízl po poruše motoru své jachty v místní rybářské vesnici - a objevil opodál pás nedotčeného pobřeží. V té době už bylo Saint-Tropez oblíbeným místem odpočinku pro bohaté, slavné a privilegované.

Herec Errol Flynn se tu pravidelně plavil na své dvojstěžňové plachetnici Sirocco. Spisovatelka Colette psala knihy ve svém bungalovu a dovolenou tu pravidelně trávila módní návrhářka Coco Chanel a básník Jean Cocteau. Geffroy strávil dalších 30 let přeměnou zarostlé parcely na Pointe de l’Ay v nesmírně exkluzivní čtvrť, která měla nejen bránu, ale i stráž, což byla tehdy novinka.

Většina Saint-Tropez je kvůli celonárodním karanténním opatřením uzavřená, v provozu zůstávají jen nezbytné služby, jako jsou obchody s potravinami a pekařství. Les Parcs ovšem překypuje aktivitou. Asi třetina rezidencí je podle Ogera obsazená. Zahradníci a čističi bazénů chodí do práce; podle The Washington Post někteří majitelé domů - bez ohledu na bezpečnostní opatření - oznámili manažerům svých nemovitostí, že pokud se personál pečující o jejich pohodlí neukáže, nedostane nikdo zaplaceno.

»Tohle je příklad hrstky šťastlivců, kteří jako by říkali: 'Máme peníze, děláme si, co chceme, a je nám jedno, co nařizuje stát',« uvedla Leplaideurová. »Všichni v celé oblasti dodržují vládní nařízení - až na ty v Les Parcs.«

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tomasklima162
2020-05-05 13:26
A v čem se to liší od obrovských a luxusních nepřístupných sídel
komunistů ve Vystrkově na Orlíku? Doporučuji všem navštívit, ať si
každý sám udělá představu toho, co si komunisté ve skutečnosti
představovali pod slovem "rovnost".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.