Ilustrační FOTO - Pixabay

Nejvyšší soud jedná o Netanjahuovi

V Izraeli druhý den jednali členové nejvyššího soudu o stížnostech podaných několika organizacemi proti účasti soudně stíhaného premiéra Benjamina Netanjahua v koaliční vládě.

Očekává se, že soud výsledek oznámí do čtvrtka. Jeho jednání vzhledem k závažnosti tématu živě přenáší televize.

Netanjahu čelí obvinění v několika korupčních kauzách a proces s ním má začít 24. května. V dubnu uzavřel koaliční dohodu o společné vládě s centristou Bennym Gancem, s nímž se má střídat ve vedení kabinetu. Podle některých Izraelců je ale nepřípustné, aby vládu řídil stíhaný člověk. Ústava je v tomto bodě jednoznačná jen u ministrů, kterým nedovoluje zastávat úřad v případě soudního stíhání.

Benjamin Netanjahu. FOTO - Wikimedia commons

Generální prokurátor Avichaj Mandelblit už minulý týden k peticím podaným k nejvyššímu soudu řekl, že neexistuje právní překážka pro to, aby Netanjahu sestavoval vládu. Připomenul, že ústava předpokládá, že premiérský mandát může být ukončen, až skončí celé soudní řízení a vyčerpají se všechny možnosti odvolání.

V neděli se proti Netanjahuovi konaly v Jeruzalémě dvě demonstrace - jedna u jeho rezidence a druhá před budovou parlamentu. »Nikdo se nezabývá morální stránkou věci, utápějí se v legální bitvě. Bylo by lepší, kdyby Netanjahu předstoupil před soud, prohlásil, že chce být diktátorem, a nařídil, aby ho přestali obtěžovat,« prohlásil účastník jednoho z protestů Jišaj Hadas.

Netanjahuův právník Michael Rabello požádal soud, aby nezasahoval do politických záležitostí a neohrožoval křehkou koaliční dohodu Netanjahuova Likudu a Gancova uskupení Modrá a bílá. Rabello uvedl, že koaliční vyjednávání byla obtížná a že mezi Likudem a Modrou a bílou »nepanuje přílišná důvěra«.

Stížnosti k soudu podaly centristická strana Ješ Atid, Hnutí pro kvalitu vlády v Izraeli, Hnutí pro bezúhonnost a nevládní skupiny Demokratická hlídka a Nová smlouva.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.