Výhodou je vlastní zahrádka

Mnohé ovoce a zelenina je dovoz ze zahraničí, pandemie koronaviru zasáhla Španělsko a další země s nebývalou intenzitou. Dodávky zeleniny a ovoce jsou omezeny a obchody hledají jiné, často dražší zdroje. Zboží v oblasti zeleniny tak dosahuje nevídaných cen. Papriky více než sto korun za kilogram, květák devadesát korun za kus, ledový salát padesát korun. Když k tomu připočteme nebývalé sucho, je prognóza špatná.

Při dnešní situaci každý přemýšlí, jak si poradit s tak horentní finanční zátěží. Mnozí lidé začali pěstovat některé druhy zeleniny na zahrádkách, ne všichni však mají tuto možnost. Na sídlištích se vítaným prostorem stávají balkony. Můžeme na nich vidět rajčata, okurky, jahody i jiné plodiny.

Odborníci doporučují nahradit zeleninu různými klíčky, které mají dostatek vitamínů. Ty můžeme pěstovat doma. Jenže dejte dětem místo rajčete tuto poživatinu. Ne vždy se nám povede ratolest přesvědčit. Zvláště senioři oprávněně nemohou pochopit dovoz květáku, celeru a například brambor. Je nutné vrátit se k pěstování vlastní produkce ovoce, zeleniny, ale také co nejvíce zlepšit vlastní potravinovou soběstačnost.

Ceny by pravděpodobně stoupaly i bez pandemie koronaviru, má na ně vliv sucho, které letos zasáhlo celou Evropu. U nás úrodu například meruněk a jablek poničily jarní mrazy. Co se týče sucha, je podle výzkumů nejhorší za pět set let. V řekách je podle ministerstva zemědělství od šesti do třiceti procent vody oproti normálu. Což je stav alarmující.

Do mnoha obcí je již dnes dovážena pitná voda. Jsou uvedena v platnost omezení při jejím používání. Proto je nutné urychleně přijmout zákon o ochraně vody, který předložili poslanci KSČM. Nerad bych se dožil toho, že se naše krajina změní v neúrodnou poušť.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 236 hlasů.

Pavel KOVÁČIK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


vladimir.novak1
2020-05-06 19:12
K reich.mir.fan. Asi tak.
reich.mir.fan
2020-05-06 17:17
Jako bývalý volič KSČM to vidím tak že se KSČM v parlamentních
volbách v příštím roce do sněmovny již nedostane a její politický
konec se kvapem blíží.Hodně o tom napoví podzimní krajské a
senátní volby.Pana předsedu skutečně Koněv a ani proletariát
nezajímají.V součastnosti jej zajíma pouze senátní trafika za Znojmo
o kterou se uchází.Ty zahrádky jsou jen takovou kouřovou clonou.
jaryn
2020-05-06 11:44
Pan předseda zřejmě nemá nic lepšího na práci. Koněv a ostatní
záležitosti jej při pohledu na svou výplatní pásku moc nezajímají.
donald.kaczerowski
2020-05-05 17:55
Vypadá to, jakoby se KSČM chystala na politický konec a přechod na
sekci Svazu zahrádkářů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.