Rusko navrhuje dialog

Rusko navrhuje České republice zahájit dialog na téma ochrany památníků s cílem zabránit dalšímu zhoršování vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle agentury TASS to sdělilo ruské ministerstvo zahraničí. V pozadí návrhu je trvající přesvědčení Moskvy o tom, že odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze 6 znamená porušení mezinárodněprávních závazků českého státu. »Navrhujeme českým partnerům využít mechanismy dvoustranného dialogu k plnění závazků státních orgánů při ochraně památníků. Odmítnutí tohoto návrhu oficiální Prahou zhorší již beztak obtížné ovzduší našich vztahů,« citoval TASS ze sdělení ruské diplomacie.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ministerstvo trvá na tom, že odstranění památníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 bylo porušením dohody o přátelských vztazích z roku 1993. A Rusko se podle úřadu upozorněním na toto porušení dohody do vnitřních záležitostí ČR nevměšovalo.

»Nezávislost orgánů místní samosprávy nezbavuje stát povinnosti plnit své mezinárodněprávní závazky,« uvedlo podle agentury rovněž ministerstvo.

Ruské velvyslanectví v Praze připustilo, že »budování jakýchkoliv pomníků je samozřejmě vnitřní záležitostí státu, jehož občané si vybírají své hrdiny sami«. Nicméně odstranění Koněvova pomníku a instalace pamětní desky vlasovcům, »komplicům válečných zločinců«, je podle ambasády »jasný ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 30 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-05-05 12:44
Historik Hřib opět potvrdil, že Rudá armáda přijela do Prahy
"již svobodné", odkoukal od svého vzoru nacisty Goebbelse, že
tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.