Taxikář, který dostal remdesivir, je už doma

Třiapadesátiletý Robert Markovič, který jako první pacient s nemocí COVID-19 v ČR dostal experimentální lék remdesivir, v úterý odešel ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do domácího léčení.

Případ taxikáře byl podle ředitele nemocnice Davida Feltla symbolickým. »Jeho případ zahájil horkou fázi pandemie a teď ho propouštíme do fáze, kdy se nemocnice zase otevírají běžné péči a případů přibývá marginálně, desítky případů na celou republiku,« uvedl.

Podle lékaře Michala Šotoly z I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. LF UK a VFN má pacient před sebou náročnou rehabilitaci. »Bude se znovu učit pohybovat po bytě, čeká ho léčba poměrně rozsáhlých ran a bude třeba sledovat i jeho nález na plicích,« uvedl Šotola. Dodal, že u lidí, kteří prodělali COVID-19, může nemoc zanechat následky na plicní tkáni. Markovič řekl, že bude muset denně cvičit a získat znovu svalovou hmotu. »Boj ještě neskončil a plně si to uvědomuji,« uvedl. K práci taxikáře se už vracet nechce, zvažuje nabídku od firmy, která rozváží mezi nemocnicemi krev.

Od 10. března se léčil nejprve v Thomayerově nemocnici kvůli zápalu plic, o koronaviru se u něj vůbec neuvažovalo. Později se u něj objevily potíže s dechem, proto byl testován na přítomnost koronaviru. Kvůli selhání plic byl po pěti dnech převezen do VFN a lékaři jej napojili na přístroj zajišťující mimotělní oběh, který mu do krve dodával kyslík.

Experimentální lék mu začali podávat 24. března, kdy už se jeho stav začal zlepšovat. Podle vedoucího lékaře kliniky anestezie a resuscitace VFN Martina Balíka nejde jednoznačně říct, jakou roli ve vyléčení remdesivir hrál. Studie zatím nejsou prokazatelné a dat je málo.

Antivirotikum remdesivir firmy Gilead podává VFN od 1. května také dalšímu pacientovi, jednoho léčí rovněž Fakultní nemocnice v Motole. Do testování léků v ČR je zapojena i Nemocnice na Bulovce a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Kromě remdesiviru se podávají také léky na HIV, antimalarika nebo léky na chřipku včetně japonského favipiraviru. Lékaři testují i možnost nemocné léčit krevní plazmou uzdravených.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.