Za mlhou

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, je český rybníček Brčálníček, který přes mlhu vůkol žije vlastním životem. A toky informací. Ale čím víc se bavím s nejrůznějšími lidmi, tím víc se utvrzuji v tom, že všechny konspirační teorie o původu toho zákeřného viru jsou pravděpodobně mimo. Nebo je ještě všechno jinak.

Již z pěti různých zdrojů, od pěti různých rodin mám informace o tom, že řešili silné virové ataky ještě na konci prosince a v lednu. Ano, většina z těchto atak přišla po cestování (přímo i nepřímo přes kolegy v práci, či děti ve školce), ale ne z Číny, ale ze zahraničních lyžařských středisek, Rakouska a Itálie. Většinou nemoc proběhla celou rodinou. Potvrdila i dnešní poznatky, že muži nemoc zvládali hůře, ženy lépe, a děti podle jejich průměrného zdravotního stavu. Většinou jen lehce, ale pokud se viry spojily se sezonními rýmičkami, podle jedné maminky na to lehla půlka školky a její dcera s horečkou skončila na dva dny v nemocnici. Jenže tenkrát lékaři ještě nevěděli, s čím mají co do činění a tak vysoké teploty, dušnost a malátnost nazvali virovou atakou.

Když pak nemoc dostala jméno, chtěli se mnozí nechat dodatečně otestovat, ale protože v počátcích testování se testovali jen lidé s příznaky, a oni byli již v pořádku, nebyli zařazeni. A když někteří vyrazili na testy později, kdy dělal stát plošné testy, byli již naprosto »čistí«.

Každopádně nemoc zde podle všeho byla mnohem dříve, ale tím, že dostala jméno a zavedla se přísná opatření, bylo zajištěno, že se nerozmohla tak, jako v jiných zemích.

Slyšela jsem krásné přirovnání o mlze. Mlha také nepřijde najednou. Musí být vhodné podmínky, vlhkost, nízký tlak, nulový vítr. Virus využil zimních teplot, nižší imunity lidí a cestování, aby se rozmohl. A co se dělá, když mlha začne? Rozumní lidé zalezou domů, ti co musí být venku, přibrzdí. Kdo nezpomalí, riskuje, že v mlze nabourá. My jsme přibrzdili, ale díky tomu jsme nenabourali a s minimálními ztrátami můžeme nyní, když se mlha mírně rozpustila, pokračovat dál. Ale mlhu máme stále v zádech, a dokud se nezmění společenský tlak a nepřijde čerstvý vítr v podobě účinné vakcíny, musíme počítat s tím, že se mlha může vrátit.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 22 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2020-05-06 12:21
Dosud to v redakci Haló novin vypadalo, že "kůlem v plotě",
který zpochybňuje Čínu jako prvotní zdroj pandemie COVID 19 je pouze
Jaroslav Kojzar. Nyní ho podpořila Helena Kočová, kdo bude další? PS:
K dnešnímu dni podle MZ ČR zemřelo s COVID 19 celkem 258 osob. První
úmrtí je datováno 22.března tedy před 45 dny. Za toto období podle
statistické mortality ČR zemřelo (bez COVID 19) cca 13 250 našich
spoluobčanů. Nedělá z nás náhodou někdo blbce a novináři to jako
tupé ovce ještě přiživují?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.